Umowa z klientem

Awatar użytkownika
krakus
Rozgadany
Rozgadany

Umowa z klientem

Post autor: krakus » sob paź 03, 2009 11:10 am

Witam , czy istnieją regulacje prawne dotyczace zawierania umów z klentami w ich domach ? czy lepiej je zawierać w biurze ? .
Jeśli klient odwiedzał kilkakrotnie moje biuro i ogladał moje wyroby , czy moge znim podpisać umowe u niego w domu bez żadnych konsekwencji?
okna są tyle warte ,ile ktoś za nie jest wstanie zapłacić.

oknoAD

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Re: Umowa z klientem

Post autor: finlandia » sob paź 03, 2009 1:08 pm

Umowa zawierana poza biurem spredawcy jest obarczona większą ochroną prawa Konsumenta i ma on przede wszystkim prawo do rezygnacji bez konsekwencji przez dluzszy okres. Cyfr nie pamietam, bo nie stosuje tej praktyki.
W biurze, uczicwie, na spokojnie, bez zbędnych emocjonalnych zachowan.

Awatar użytkownika
Gargamel
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Gargamel » pn paź 12, 2009 10:09 am

Przy podpisywaniu umów po za biurem klient na prawoi w ciagu 10 dni odstapic od umowy bez podawania przyczyn. Osobiscie zawsze staram sie by umowa była podpisana w biurze , zamyka to kilka porblemów , po pierwsze : ogranicza to znany nam tekst klienta " bo ja muslałem" po drugie przewaznie nie czekamy z wysłaniem zamowienia by dotrzymac terminów z umowy , po trzecie klient moze palcem pokazac o jaki profil , uszczelke . szybę mu chodzi , no chyba ze posiadamy umiejetność czytania w myslach innych ludzi :mrgreen:

czyżyk 303
Małomówny
Małomówny

Post autor: czyżyk 303 » wt paź 13, 2009 5:00 pm

Gargamel czy w takim przypadku jak opisujesz, firma ma obowiązek zwrotu zaliczki bez zadnych konsekwencji finansowych dla zamawiającego?
Dodatkowo interesuje mnie jaki konkretny przepis to reguluje.
Pracuję jako przedstawiciel handlowy w terenie i 99% umów podpisuje w domu, lub na budowie u klienta. Póki co nie miałem sytuacji kiedy klient odstępuje od umowy, ale zakładam taki wariant: Podpisuję umowę z klientem zamawiam szkło profile itd. Po tygodniu przedstawiciel konkurencyjnej firmy" podjeżdża" klienta proponuje mu lepszą ofertę i informuje o możliwosci odstąpienia od wcześniej podpisanej umowy. Ja zostaję ze zrobionymi oknami i jeszcze muszę oddać klientowi zaliczke\?
Niezbyt różowy wariant.

Awatar użytkownika
krakus
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: krakus » śr paź 14, 2009 9:56 am

czyżyk i dlatego poprosiłem o pomoc bo własnie słyszałem ze takie sytuacje się zdażały , powiem wiecej słyszałem też ze po montazu też może zrezygnować bo powie ze on tego nie widział i co w tedy . tylko zastanawiam sie czy jak podpisze protokół odbioru to odwrotu juz chyba nie ma?
okna są tyle warte ,ile ktoś za nie jest wstanie zapłacić.

adjj
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: adjj » śr paź 14, 2009 2:48 pm

Szanowni Panowie, przy jednej okazji próbujecie analizować dwa całkowicie odmienne stany prawne. Niestety.

Sytuacja nr 1

Możliwość odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa przez konsumenta wynika wprost z treści art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2000 r.o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę
wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Drodzy Panowie, zawierając umowę z konsumentem poza siedzibą przedsiębiorstwa macie nawet obowiązek poinformować go o prawie do odstąpienia od umowy i to na piśmie oraz wręczyć mu wzór oświadczenia o odstąpieniu!!! :D :D :D Dobre, co? Dlatego Panie czyżyk 303 nie tylko odda Pan pobraną zaliczkę, ale odda ją Pan powiększoną o odsetki ustawowe co wynika z tegoż art.2 ust.3 :shock: Jakby co, oczywiście :D

Sytuacja nr 2

Możliwość odstąpienia od umowy wzajemnej ( a takie właśnie zawieracie, bowiem większość umów okiennych ma charakter umowy o dzieło ) przez dowolną osobę fizyczną lub prawną, niekoniecznie konsumenta, może nastąpić np na zasadach ogólnych wynikających z treści art. 491 ust.1 K.c. Co się wtedy generalnie dzieje z już zrealizowanymi w wyniku zawartej umowy zobowiązaniami stron wynika z art. 494 K.c. W różnych przypadkach jest dopuszczalne i możliwe "rozliczenie" stron ze względu na poniesione nakłady lub poczynione oszczędności.

Tyle w skrócie, reszta na "warsztatach" dla potrzebujących. :D

Pozdrawiam

oknoAD

czyżyk 303
Małomówny
Małomówny

Post autor: czyżyk 303 » czw paź 15, 2009 9:02 am

Dzięki adjj za konkretną odpowiedź.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Gargamel
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Gargamel » sob paź 17, 2009 11:38 am

czyżyk 303 pisze:Gargamel czy w takim przypadku jak opisujesz, firma ma obowiązek zwrotu zaliczki bez zadnych konsekwencji finansowych dla zamawiającego?
Dodatkowo interesuje mnie jaki konkretny przepis to reguluje.
Pracuję jako przedstawiciel handlowy w terenie i 99% umów podpisuje w domu, lub na budowie u klienta. Póki co nie miałem sytuacji kiedy klient odstępuje od umowy, ale zakładam taki wariant: Podpisuję umowę z klientem zamawiam szkło profile itd. Po tygodniu przedstawiciel konkurencyjnej firmy" podjeżdża" klienta proponuje mu lepszą ofertę i informuje o możliwosci odstąpienia od wcześniej podpisanej umowy. Ja zostaję ze zrobionymi oknami i jeszcze muszę oddać klientowi zaliczke\?
Niezbyt różowy wariant.
Prosze bardzo
http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search? ... 0271Lj.pdf

to jest ustawa z 2 marca 2000 roku o ochronie niektórych praw konsumentów

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”