Szyby ze szprosami pytanie do fachowców

czyżyk 303
Małomówny
Małomówny

Szyby ze szprosami pytanie do fachowców

Post autor: czyżyk 303 » pt lip 03, 2009 11:51 am

Witam wszystkich.
Chciałbym zadać pytanie osobom które na co dzień zajmują się produkcją szyb zespolonych, lub wiedza na ten temat więcej niz ja.
Czy w przypadku szyb ze szprosami producent ma obowiązek stosowania silikonowych koreczków na łączeniu szprosów (nie znam fachowej nazwy)
Pytam ponieważ do tej pory nasz dostawca zawsze stosował takie koreczki, natomiast przy ostatniej dostawie takowych nie zauważyłem i co gorsza dotyczy to również dużych szyb o wym. 900X2100.
Nie robił bym z tego problemu ale przy każ dym poruszeniu skrzydłem szprosy ruszaja sie w środku a przy gwałtownym trzaśnięciu uderzają o szybę.
Obawiam się że klient nie będzie z tego tytułu zadowolony.
Producent szyb twierdzi że nie ma obowiązku stosowania silikonowych koreczków na łączeniu szprosów i nie chce uznać reklamacji przedsprzedażnej.
Dodam że szprosy zamontowano w pakiecie 4/12/4/12/4.
Czy istnieją jakieś normy którymi mógłbym podeprzeć sie przy składaniu reklamacji?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

oknoAD

KAT
Rozgadany
Rozgadany

Re: Szyby ze szprosami pytanie do fachowców

Post autor: KAT » pt lip 03, 2009 12:05 pm

Tak to wygląda ze szklarzami,ja mam notoryczny problem z ornamentami, zdarza się że do okna dwuskrzydłowego jedna szyba ma chropowatość ornamentu na zewnątrz a druga wewnątrz.Też się tłumaczą że nie mają obowiązku itd itp .Ale to się tłumaczą tak z działu technicznego i produkcji, zupelnie inaczej tłumaczą się handlowcy bo wiedzą że my nie mamy obowiązku u nich kupować przynajmniej na przyszłość i uznają takie reklamacje.A tak ogólnie to u szklarzy jest prawie monopol

ale ja sie nie znam
Małomówny
Małomówny

Post autor: ale ja sie nie znam » pt lip 03, 2009 1:37 pm

przy ramce 12 mm nie mają obowiązku i nic nie powalczysz zresztą "łezka" dotykała by powłoki i mogło by powstać przebarwienie...- nie regulują tego żadne normy - napisz jaki to szpros czy 8 czy 16 czy 25 a może 45 mm to powiem Ci jak to powinno być prawidłowo zrobione - a ornament to inna sprawa - lepiej poprostu określić to na zamówieniu - pamiętając że a) grube wzory niagara sylvit etc montowane wzorem do wewnątrz są bez gwarancji, b) warto określić czy wzór ma przebiegać wg szerokości czy wysokości....

Awatar użytkownika
KNMTG
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: KNMTG » pt lip 03, 2009 3:44 pm

w normach i AT nie ma nic na temat szprosów czy ornamentów. Jednak w celu uniknięcia problemów profesjonalny producent izo powinień mieć tzw Normy Zakładowej Produkcji , które są też obowiązkowe w przypadku posługiwania się znakiem CE a są wstępem czy elementem do Zakładowej Kontroli Produkcji. I tam winny być wyjaśniowe sprawy t,j montaż szprosów w komorze szyby czy też standardowa pozycja faktury szkła ornamentowego w szybie.
W mojej ocenie silikonowe przekładki dystansowe ( fachowa nazwa) winny być standardowym wyposażeniem na łączeniach szprosów każdej grubości ( są one dostępne w różnej wysokości i też na ramkę 12 mm) pakietu szybowego. Natomiast faktura szkła ornamentowego winna być standardowo skierowana do wewnątrz komory szyby zespolonej co pozwala lepiej uszczelnić okno w strefie uszczelki a także pozwala zachować czystość faktury szkła (brud gromadzi się w fakturze i problemem jest go z tamtąd usunąć dla gospodyni domowej :D ).
Wiodący producenci szyb zespolonych jak Press Glas i Glaspol Saint Gobain na swoich stronach internetowych publikują Normy Zakładowe.
Pozdrawiam 8)
jawaryn :)

czyżyk 303
Małomówny
Małomówny

Post autor: czyżyk 303 » sob lip 04, 2009 11:44 am

Opisana sytuacja dotyczy szprosów 18mm i co ciekawe w 6-ciu szybach do balkonów łukowych z tego samego zamówienia producent zastosował dystanse silikonowe, natomiast w pozostałych zespoleniach, a chodzi o ponad 40 sztuk szyb zupełnie o tym zapomniał.
Na razie problemu nie ma, ponieważ okna nie są jeszcze zamontowane i mam nadzieję że nie będę musiał tłumaczyć się klientowi za kogoś.
Tym bardziej że jak napisaliście u producenta i tak nic nie zwojuję.
A tak na marginesie może powiecie jakie szprosy dobieracie do okien w kolorze orzech, ponieważ żaden z moich dotychczasowych dostawców szyb nie posiada w swojej ofercie szprosów w tym renolicie i jak dotąd zawsze dobierałem szprosy w kolorze średni dąb, które choć pasują, to jednak nie komponują się tak idealnie jak np. złoty dąb.

wojtys
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: wojtys » pn lip 06, 2009 2:09 pm

Wg mnie powinieneś się wykłócić u dostawcy szkła
Ja mam przypadek, że klient reklamuje szpros uderzający o szybę w zespoleniu gdzie dystanse zostały założone.
Jeżeli tak jak mówisz szyby te mają dużą powierzchnie, to praktycznie na 100% przy dużym wietrze klient będzie słyszał jak się szpros porusza.
Pozdrawiam Wojtys

oknoAD

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » wt lip 07, 2009 9:06 am

jak ci zaczna szprosy w szyby walic, halasowac i szyby pekac - a to sie zdarza od udzerzen szprosow to sie nie opedzisz od reklamacji.
Zmien producenta.

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » sob lip 11, 2009 9:45 pm

Krótko. Powinien stosować, aby szorosy nie porusza ły się wewnątrz pakietu za każdym poruszeniem skrzydła.
Chodzi pewnie o koszty i to wsjo w tym temacie.
Chore, nie prawdaż?
.

Awatar użytkownika
perfektaokna
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: perfektaokna » pn lip 13, 2009 8:04 am

te oszczędności prowadzą do jednego, że niedługo firmy zaczną montować okna bez dybli i pianki bo taniej a klient oczywiście się na to zgodzi bo przecież taki montaż też może być dopuszczalny co nie ????? może się cofniemy z technologią o klika lat zaczniemy gwoździe ładować w pcv a okna będziemy uszczelniać pakułami lub resztkami z kufajki bo przecież taniej
Najszybszą metodą podwojenia pieniędzy jest złożenie ich na pół i umieszczenie w tylnej kieszeni spodni. :)

tygrys
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: tygrys » śr lip 15, 2009 10:38 pm

w tym miejscu chcialbym powiedziec ze szanujacy sie producent powinien uwzglednic taka reklamacje,ze wzgledu na toze szyby te podczs wiatru beda graly mialem taki przypadek i ze wzgledu na granie producent uwzglednil taka sytuacje dla dobra wszystkich zainteresowanych/to jest troska o rozwiazywanie problemow z szacunku do klijenta,w sytuacji w ktorej zastosowal tylko czesciowe ,powinien stosowac we wszystkich wkladach szybowych z powazaniem

tomi
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: tomi » czw lip 16, 2009 12:44 pm

a ja myślałem że powinien wiedzieć co może zrobić a co nie, kiedyś przy zamówieniach pakietów z ramką 12 i mniejszą dostawało się informacje że przy takiej budowie pakietu nie będzie bumperów, i klient decydował czy szpros ma być czy nie

no cóż, lepiej się uczyć na cudzych błędach niż swoich

pozdrawiam i życzę miłego dnia

obol30
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: obol30 » czw lip 16, 2009 10:00 pm

Kurde to jest chore, my mamy uczyc ogromne koncerny szybowe aby wstawiac bumery przy szprosach? Toz na to na pewno jest jakas regulacja techniczna - czyt. badania dopuszczajace lub typu. Czy to nie powinno byc zapisane w jakiejs normie technicznej wg ktorej powinien postepowac producent szkla? Czy mozesz podac nazwe producenta szkla zespolonego w owym przypadku?
obol30

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » pt lip 17, 2009 10:33 am

Jak to dobrze ktoś określił: nie mamy obowiązku kupować szyb od takiego producenta (celowo piszę z małej litery! bo na dużą nie zasługują) jeśli ten uważa, że nie musi dawać takich przekładek. To jedyny sposób by wyeliminowac z rynku partactwo.
Tu wygląda to na zwykłe niedopatrzenie na produkcji (skoro w części jest) i starają się uciec by nie ponieść kosztów.
W naszym systemie pańszczyźnianym szef takiej firmy zapewne będzie chciał obciążyc pracownika, chociaż zgodnie z prawem pracy może to zrobićtylko do niewielkiej, określonej wartości.

To wszystko jest CHORE. I uważam, że powinna tu paść NAZWA tego producenta.
Nie ma litości na takie usprawiedliwienia!

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » pt sie 28, 2009 9:57 am

No i..
czekałem na nazwanie sprawy po imieniu.
Ale jak to u nas - osoba z problemem zacisnie zęby, moze producent jej pogroził, może trochę ustąpił..
ale przemilczenie całości to NASZE przyzwolenie na dalsze partacwo.

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”