montaz okien

montaz okien

Postprzez ekodomgizycko » So maja 16, 2009 10:39 pm

Witam
Mam pytanie dotyczace montazu okien.
Czy jest jakaś norma,przepis mówiący o prawidłowym montazu okien tj. "jaka powinna byc odległość miedzy murem a ościeżnicą okna " ? montaz na kotwy.Proszę o wypowiedzi poparte przepisem.Okno firmy Jocz montaz ?????? w/g mnie kaszana nie do przyjęcia
Załączniki
montaż okna 1.jpg
Ostatnio edytowano N maja 17, 2009 4:56 pm przez ekodomgizycko, łącznie edytowano 1 raz
ekodomgizycko
Zaangażowany
Zaangażowany

.

reklama oknoAd

Re: montaz okien

Postprzez POGROMCA OSZUSTÓW » N maja 17, 2009 12:22 pm

Może i jest. Tego nie wiem i sam jestem ciekaw. Co do mont. to każdy wykonuje to jak uważa bez względu na jakieś instrukcje itp. Widziałem sam ekipy co pojęcia nie mają jak sie to robi ale to tobią. Kolesiowi kiedyś opyliłem okna. Kupił je odemnie bez montażu bo stwierdził, że drogo po 20zł z metra a on ma obecnie ekipę remontową na mieszkaniu i chłopaki stwierdzili, że mu to wykonają bo to pryszcz na D i dodatkowa kaska bedzie - 10zł z metra. Zawiozłem okna do gościa pod blok bo miałem takie typowe na magazynie. No i np. O-36 w pakiecie trzyszybowym wnosili na 4 piętro bez zdejmowania skrzydeł i montowali też bez zdejmowania - bo przecież sie znają. Nawet nie wiedzieli, że skrzydła sie zdejmują.
Ludzie nauczcie się tego, że wiedza kosztuje.
Firmy produkujące okna nieraz dają różne instrukcje jak powinno być mocowane okno - zamontowane, ale czy to wg. jakiejś normy jest tego nie wiem.
Jak coś macie takiego to opublikujcie do wiadomości wszystkich lecz czy będą się do tego stosować firmy to nie jestem pewien. Na 99% jestem pewny, ze nie.
ZNAJĄCY TEMATY Z BRANŻY OKIENNEJ
POGROMCA OSZUSTÓW
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez Magic353 » N maja 17, 2009 4:53 pm

Nie wiem jak to się ma do montażu stolarki po oknach skrzynkowych lub tzw.szwedach ale przy montażu stolarki p.poż i alu światło otworu nie może być większe niż 4-5 cm łącznie od ramy stolarki.W oknach pcv jest podobnie zalecane jak masz równy węgarek.
Ps.Coś takiego to montowałbym tylko na wyraźne życzenie klienta z jego podpisem że tego chce.
Wszystko jest względne i zależy od punktu widzenia i siedzenia.
Magic353
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez lukasz1975 » N maja 17, 2009 8:39 pm

ze zdjecia wynika ze odległość od muru jest mniejsza niz 5cm czyli nie jest źle , problem polega na tym ze nie ma tu wegarków i wtedy trudno zapiankować na "raz" bo po prostu pianka spada i trzeba to robic na dwa razy albo tak jak na zdjęciu wkładac steropian . Co do autora wątku to wydaje mi sie ze myśli ze to pianka trzyma okno(zrobił zdjęcie piany a nei pokazał jak sa rozmieszczone kotwy) a przeciez pianka to tylko uszczelnienie i okno powinno byc stabilnie osadzone na kotwach lub dyblach , w tym przypadku to raczej na dyblach bo na kotwach nie bedzie zbyt stabilne . wieć zasadniczo róznica pomiędzy wymiarem okna a otworu nei ma znaczenia jesli jest możliwośc stabilnego ustawienia okna za pomoca elementów montazowych . Co do piany to chyba pisze ze jedna warstwa max5 cm a w razie wiekszych szpar piankowac na kilka razy i tyle . Według mnie okno nie z tego otworu i tyle , pewnei klient tak chciał a teraz sie czepia , przeciez jak sie zrobi szpalety to bedzie OK . Oczywiście ja staram sie zeby okna były max 5-6 cm mniejsze od otworu ale niekiedy sie po prostu nie da bo wegarki sa za duze i wewnątrz szpary wychodza po 10 cm i jakos trzeba to zrobic , najlepiej przymurowac ale to dodatkowy koszt i jak klient jest głupi i nie chce dopłacic to trudno piana jest dobar na wszystko :) . Wiem ze rożne sa ekipy montazystów ale raczej wiekszosc takich kaszan wynika nie z ich winy tylko z błędu pomiarowca lub uporu i skąpstwa klienta . w ten piątek mierzyłem okna u klienta i uparł sie ze chce typowe O35 bo takie beda pasowac według jego pomiaru i faktycznie w srodku jest OK ale wymiar zewnętrzny to 132cm szer i 135 wys. wiec nie ma szans zeby to było dobrze ale klient sie uparł i staneło na tym ze ma na umowie napisane ze otwory ma dostosowac sobie sam do wymiarów okien na które sie uparł a ja tylko zrobie suchy montaz . ciekawy jestem jak to zrobi bo to wymiana w domu i wypadało by zeby powyrywał wszystkie okna z dzien wczesniej :) straciłem ponad godzine na tłumaczenie mu ze to kłopot ale nie dotarło to teraz niech sie męczy
lukasz1975
Czytelnik
Czytelnik

Postprzez ekodomgizycko » N maja 17, 2009 9:08 pm

lukasz1975 napisał(a):ze zdjecia wynika ze odległość od muru jest mniejsza niz 5cm czyli nie jest źle , problem polega na tym ze nie ma tu wegarków i wtedy trudno zapiankować na "raz" bo po prostu pianka spada i trzeba to robic na dwa razy albo tak jak na zdjęciu wkładac steropian . Co do autora wątku to wydaje mi sie ze myśli ze to pianka trzyma okno(zrobił zdjęcie piany a nei pokazał jak sa rozmieszczone kotwy) a przeciez pianka to tylko uszczelnienie i okno powinno byc stabilnie osadzone na kotwach lub dyblach , w tym przypadku to raczej na dyblach bo na kotwach nie bedzie zbyt stabilne . wieć zasadniczo róznica pomiędzy wymiarem okna a otworu nei ma znaczenia jesli jest możliwośc stabilnego ustawienia okna za pomoca elementów montazowych . Co do piany to chyba pisze ze jedna warstwa max5 cm a w razie wiekszych szpar piankowac na kilka razy i tyle . Według mnie okno nie z tego otworu i tyle , pewnei klient tak chciał a teraz sie czepia , przeciez jak sie zrobi szpalety to bedzie OK . Oczywiście ja staram sie zeby okna były max 5-6 cm mniejsze od otworu ale niekiedy sie po prostu nie da bo wegarki sa za duze i wewnątrz szpary wychodza po 10 cm i jakos trzeba to zrobic , najlepiej przymurowac ale to dodatkowy koszt i jak klient jest głupi i nie chce dopłacic to trudno piana jest dobar na wszystko :) . Wiem ze rożne sa ekipy montazystów ale raczej wiekszosc takich kaszan wynika nie z ich winy tylko z błędu pomiarowca lub uporu i skąpstwa klienta .

Łukasz zajmuje sie sprzedażą i montażem okien juz kilka lat,to co tu przedstawiłem dla mnie jest to kaszana mojej konkurencji(nowe mieszkanie które kupil moj znajomy a mnie poprosił o ocenę),wszedzie gdzie czytałem i tak jak ja to robie to max.dylatacja nie przekracza 3 cm a nie jest mniejsza niż 1 cm,to że piszesz o zaklejaniu "dziur"i łataniu złego pomiaru to włos na głowie staje że jeszcze dają Tobie coś wstawiać i montować!!! Co do montazu jest osadzone prawidłowo na kotwach.
Ponawiam więc pytanie.....czy jest norma,przepis mówiacy o max. dylatacji (budynek-blok nowo budowany) ???
Ja nie pytam kto jaka kaszane odstawia tylko pytam czy jest jakaś norma a żeby takiej kaszany nie robić
ekodomgizycko
Zaangażowany
Zaangażowany

Postprzez krzysztofp » N maja 17, 2009 10:32 pm

Witam Panów serdecznie.

Najpierw kilka pytań retorycznych.
Po pierwsze. Dlaczego kolega Zbyflo wywołuje do tablicy firmę "Jocz", zresztą jednego z pionierów branży PCV lub PVC jak kto woli. Okno jest Jocz`a. A montował ???
Po drugie. Na podstawie tego zdjęcia nie odważam się oceniać montażu. Widzę to co widzę, a do wydania osądu brakuje wielu elementów.
Po trzecie. Kolega Zbyflo zaskakuje mnie w kolejnym poście stwierdzenie, że sam od kilku lat montuje i sprzedaje okna, po czym pyta, czy jest na to jakaś norma.

ODPOWIADAM - JEST. Ta norma to NORMA PRZYZWOITOŚCI.

Przyzwoite bowiem byłoby wiedzieć jak i dlaczego powinna być montowana stolarka. Każdy katalog systemowy podaje oparte na RAL-u zasady doboru wymiarów i montażu stolarki.
Dylatacja, skoro już Panowie o niej wspominacie jest konieczna dla skompensowania rozszerzalności liniowej profili i jej prawidłowy dobór polega również na uwzględnieniu
wymiarów, a nawet koloru okna.
"Producenci coś tam piszą, dołączają do okien". TAK. Solidni producenci załączają opracowaną przez siebie instrukcję montażu, a dla własnych lub autoryzowanych ekip opracowują Zakładową Normę montażu okien.
Nie jest również prawdą, że do montażu okien służą wyłącznie pianka i kotwy. Są inne sposoby, inne materiały. Pozostaje też wiedza i własny, poparty tą wiedzą pomysł.
Np. montaż okien 15 cm poza licem muru albo 100% gwarancja na nieprzenikanie wody przy montażu okien PCV w płycie warstwowej.
Przepraszam, takich rad bezpłatnie nie udzielam.
Bez urazy i powodzenia.
krzysztofp
Rozgadany
Rozgadany

Postprzez lukasz1975 » N maja 17, 2009 10:52 pm

no teraz to juz wiem o co chodzi , nowe mieszkanie budował deweloper , zrobił przetarg na okna (były typówki na planach) , ktos wygrał potem sie okazało ze murarzom troche uciekły wymiary i tak to wyszło . Taka jest rzeczywistość na budowach wiec jak robisz w branzy to nie wiem czemy sie tak dziwisz . A przeciez kolega nie musiał kupowac tego mieszkania jak sie mu okna nie podobały . Zresztą pewnie znajdzie jeszcze wiele usterek bo tak sie u nas buduje niestety i sam bym chyba nie kupił mieszkania od dewelopera bo za duzo widziałem przy okazji szklenia takich budów :) jesli moje domysły sa poprawne to na pewno nie jest to wina tylko i wyłącznie firmy okiennej .
lukasz1975
Czytelnik
Czytelnik

Postprzez wojtys » Pn maja 18, 2009 9:46 am

Panowie, jeżeli jest to stan surowy to montaż nie do przyjęcia !!!
Okna zostały źle zwymiarowane (albo nikt ich po prostu nie mierzył)

Winnym może być dostawca lub zamawiający.
Dostawca gdy miał w umowie również montaż i nie pojawił się na budowie celem zweryfikowania wymiarów otworów okiennych tylko przyjął wymiary z projektu. Gdyby to zrobił zmieniłby wymiary bądź nakazał przygotowania otworów zgodnie z projektem.
Zamawiający gdy zamówił u dostawcy (w tym przypadku w Firmie Jocz) okna typowe bez montażu i znalazł kilku "Felków" którzy mu to montują.

oczywiście to jest moje subiektywne zdanie poparte wieloletnim doświadczeniem w branży.

Pozdrawiam
Pozdrawiam Wojtys
wojtys
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez POGROMCA OSZUSTÓW » Wt maja 19, 2009 6:46 am

Za taką robotę to nie powinien wykonawca dostać nawet złotówki tylko kopa w tyłek. Szkoda, że w tej mieszance styropianu z pianą nie ma jeszcze worka po cenencie, skarpet, kaleson, gazet sznura konopnego, pakuł i olkitu. Jak by tak było zrobione to wtedy byłoby ZGODNIE Z NORMĄ - normą komunistyczną. Technologia prosto z bloków OWT. Stara szkoła. Może kolo jest po starej szkole piętnując przysłowie "NO TO PO SZKLANIE I NA RUSZTOWANIE".
POWODZENIA W TAKIEJ ROBOCIE
POGROMCA OSZUSTÓW
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez bystry » Wt maja 19, 2009 7:15 am

po pierwsze niech sie wypowie ten co mierzył to okno /czym sie kierował przy pomiarze/, po drugie istnieją systemowe poszerzenia do okien /ale styropian znacznie tańszy / a po trzecie montazysta przed praca powinien zweryfikowazć wymiar . Dostawca okien /fabryka /nie ma z tym nic wspólnego
bystry
Czytelnik
Czytelnik

Postprzez ekodomgizycko » Wt maja 19, 2009 2:03 pm

Dziekuje za wszystkie uwagi i rady.W dniu dzisiejszym temat został pozytywnie zakończony wykonawca wymienił okno,kierownik budowy oczywiscie nic w tym złego nie widział twierdząc że w tej branzy pracuje juz 30 lat i chyba juz mu czas odejśc na emeryturę.
ekodomgizycko
Zaangażowany
Zaangażowany

Postprzez adam2411 » Śr maja 20, 2009 7:52 am

Dobrze że wszystko ok, kiedyś juz pisałem na temat montazu ale się powtórzę :D

CYTUJĘ:
Wbudowywanie okien i drzwi
1. Ustalenie wymiarów ościeŻy i okien; luzy na wbudowanie
Wymiary okien i drzwi balkonowych powinny być odpowiednio mniejsze od wymiarów otworu w
ścianie, co umoŻliwia:
− swobodne wstawienie ościeŻnicy, wypoziomowanie jej na klinach podpierających i ustawienie
w pionie,
− zmianę wymiarów ościeŻnicy, „pracę" w zmiennych warunkach cieplno-wilgotnościowych,
− zachowanie cech geometrycznych ościeŻnicy w przypadku ruchów konstrukcji budynku,
− wykonanie uszczelnień,
− uzyskanie spadku na obróbkach odprowadzających wodę i montaŻ parapetów wewnętrznych
przy oknach.
Luzy w oknach z PCV - z uwagi na rozszerzalność liniową pod wpływem temperatury - na
wbudowanie róŻnicuje się odpowiednio
do wymiarów gabarytowych i koloru okien.
W przypadku jasnych kolorów okien minimalny luz (na stronę) powinien wynosić:
− 10 mm przy wymiarach do 1,5 m,
− 15 mm przy wymiarach do 2,5 m,
− 20 mm przy wymiarach do 3,5 m.
W przypadku okien o kolorach ciemnych (bardziej nagrzewających się pod wpływem
promieniowania słonecznego) luzy powinny być dodatkowo zwiększone o 5 mm.
Mniejsze od podanych luzy, zmniejszone o 50%, są dopuszczalne i zasadne przy stosowaniu
doszczelnienia taśm z impregnowanych pianek z tworzywa sztucznego i duŻej dokładności
wykonania ościeŻy. Luzy w części progowej, wynoszące zwykle 25-40 mm, mogą być
zmniejszone, ale naleŻy mieć na uwadze zachowanie spadku na zewnętrznych obróbkach
odprowadzających wodę i zamontowanie parapetów. Przy ustalaniu wymiarów naleŻy brać pod
uwagę oprócz wymiarów nominalnych ościeŻy i okien równieŻ dopuszczalne odchyłki ościeŻy.
I tak:
w ścianach surowych nieotynkowanych
− ±10 mm dla wymiarów do 2,5m oraz
− ±15 mm dla wymiarów od 2,5 m do 5,0 m,
w ścianach gotowych otynkowanych i z cegły licowej
− ±5 mm dla wymiarów do 2,5 m oraz
− ±10 mm dla wymiarów od 2,5 m do 5,0 m.
Dopuszczalne odchyłki wymiarowe ościeŻnic wynoszą ±5 mm.
W przypadku ościeŻa z szerokim węgarkiem w ścianach przewidzianych do ocieplenia naleŻy
brać pod uwagę ewentualną potrzebę poszerzenia ościeŻnicy dodatkowymi elementami, aby
uniknąć całkowitego zasłonięcia ościeŻnicy przez węgarek. Wymiar okna powinien być wówczas
zmniejszony, a przez zamontowanie elementów poszerzających uzyskuje się wymagany luz i
moŻliwość prawidłowego zamocowania okna.
2. Przygotowanie ościeŻy i okien do wbudowania
Przygotowanie ościeŻy. OścieŻa powinny odznaczać się dokładnością kształtu i wymiarów, ich
płaszczyzny powinny być równe i gładkie, a przed montaŻem stolarki oczyszczone z pyłu.
Warstwa izolacji termicznej w ścianach wielowarstwowych powinna równo dochodzić do
krawędzi otworu na całym obwodzie ościeŻa. JeŻeli przewiduje się stosowanie materiałów
przyklejanych (folie izolacyjne) lub kitów budowlanych, na niektórych podłoŻach moŻe być
potrzebne wzmocnienie powierzchni kontaktowych odpowiednim środkiem gruntującym.
PodłoŻe powinno być wzmocnione, jeŻeli nie wykazuje wystarczającej zwartości, trwałości i
występuje ryzyko odspojenia się warstwy klejącej wraz z drobinami materiału z powierzchni
ościeŻa.
Przygotowanie okien. Okna powinny być dostarczone na budowę w stanie ostatecznie
wykończonym. Podczas transportu i składowania na budowie nie powinny doznawać
uszkodzeń, odkształceń, zawilgocenia. Do wbudowania okien skrzydła się zdejmuje. Na czas
wykonywania uszczelnień przy uŻyciu pianki poliuretanowej i kitów oraz podczas prowadzenia
robót malarsko tynkarskich okna muszą być osłonięte folią i ochronną taśmą malarską
MontaŻ
Przy określaniu miejsca usytuowania okna w grubości ściany istotne znaczenie ma
ukształtowanie ościeŻa oraz konstrukcja ściany, z uwagi na przebieg izoterm w ścianie. Na
krawędzi ościeŻa ciągłość ściany jest przerwana, a dołączone do niej okno ma kilkakrotnie
mniejszą grubość niŻ ściana. Jest to miejsce, w którym jest zakłócony przebieg izoterm,
temperatura na wewnętrznej płaszczyźnie ościeŻa przy ościeŻnicy jest znacznie niŻsza i moŻe
się okazać temperaturą punktu rosy w pewnych warunkach cieplno-wilgotnościowych w
pomieszczeniu. Usytuowanie okna w grubości ściany oraz uszczelnienie połączenia powinno
umoŻliwić utrzymanie na wewnętrznych powierzchniach ościeŻa temperatury wyŻszej co
najmniej o 1°C od punktu rosy powietrza w pomieszcz eniu przy obliczeniowych wartościach
temperatury powietrza wewnętrznego i zewnętrznego oraz obliczeniowej wilgotności względnej
powietrza w pomieszczeniu.
JeŻeli przy przewidzianym usytuowaniu okna nie jest dokładniej znany przebieg izoterm, to
naleŻy stosować zasady ogólne, zgodnie z którymi:
—w ścianie jednowarstwowej okno powinno znajdować się w środku grubości ściany,
—w ścianie jednowarstwowej z ociepleniem zewnętrznym okno powinno być dosunięte
Do warstwy ocieplenia,
— w ścianie wielowarstwowej (szczelinowej) okno powinno znajdować się w strefie izolacji
termicznej ściany.
Przed właściwym zamocowaniem ościeŻnica powinna zostać ustawiona i zablokowana w
ościeŻu za pomocą klinów montaŻowych, poduszek pneumatycznych lub specjalnych ścisków
montaŻowych. Po wypoziomowaniu progu i ustawieniu w pionie powinny być zachowane
jednakowe luzy przy stojakach i nadproŻu, a w ościeŻu z węgarkiem równieŻ luz przy
płaszczyźnie węgarka. Próg ościeŻnicy powinien zostać podparty na klinach lub klockach
podporowych, które zostaną na stałe. Przy posadowieniu okna na nieprzesklepionej warstwie
izolacji termicznej w ścianach warstwowych podparcie progu powinny stanowić konsole stalowe
zamocowane do konstrukcyjnej warstwy muru. Punkty wstępnego mocowania ościeŻnicy
(klinowanie w ościeŻu) powinny być rozmieszczone przy naroŻach ościeŻnicy, aby nie
spowodować wygięcia elementów ościeŻnic. Rozmieszczenie punktów podparcia i mocowania
ościeŻnic przedstawiono na rys. 2
Rys. 2 Rozmieszczenie punktów podparcia i zamocowania ościeŻnic: a) okien z PVC białego, b)
okien z PVC kolorowego,
Do właściwego zamocowania ościeŻnicy w ościeŻu są stosowane kotwy, tuleje rozpierane lub
specjalne wkręty rys. 3
Rys. 3. Elementy do mocowania ościeŻnic: 1 - tuleja rozpierana, 2 - kotew, 3 -wkręty
OścieŻnice powinny być osadzone w murze za pomocą kotwi stalowych
Rozstaw kotew powinien być nie większy niŻ 0,75 m w drzwiach i 1,0 m w oknach. W murach
grubych jeden koniec kotwy powinien być rozcięty i rozgięty tak, aby końce rozgięcia znajdowały
się w spoinie pionowej muru w odległości 3/4 lub l cegły od krawędzi ościeŻnicy. Drugi koniec
kotwy powinien być umocowany w ościeŻnicy według wskazań dostawcy systemu. Dopuszcza
się takŻe montaŻ za pomocą systemowych łączników.
Z uwagi na konstrukcję ściany kotwy mogą być uŻywane do wszystkich rodzajów ścian,
natomiast tuleje rozpierane i wkręty nie mogą być stosowane do ścian szczelinowych, w których
ościeŻnica jest osadzona w strefie izolacji termicznej.
Rodzaj łączników, ich wymiary i rozstaw powinny być tak dobrane, aby spełnione były wymogi
bezpieczeństwa z uwagi na obciąŻenia, jakie występują w eksploatacji okien. NiezaleŻnie od
rodzaju, wszystkie łączniki muszą być zabezpieczone antykorozyjnie. Kotwy powinny być
wykonane z blachy grubości min. 1,5 mm, kształt części połączeniowej z ościeŻnicą trzeba
dostosować do jej profilu.
Kotwy mocuje się w określonych rozstawach na obwodzie ościeŻnicy (wczepia się w profil lub
przykręca wkrętami) przed jej wstawieniem w ościeŻe. Drugi koniec kotwy przytwierdza się do
muru kołkami rozporowymi lub specjalnymi wkrętami. Mocowanie ościeŻnic na wkręty lub tuleje
rozpierane wymaga przewiercenia elementów ościeŻnic. Przy wierceniu otworów i dokręcaniu
wkrętów lub śrub naleŻy stosować pomocnicze kliny zabezpieczające przed przesunięciem
ościeŻnicy lub wygięciem mocowanego elementu. Długość tulei i wkrętów powinna być tak
dobrana, aby uwzględniając szerokość mocowanego elementu i luz, uzyskać niezbędne ich
zagłębienie w ścianie. Wielkość tego zagłębienia zaleŻy od materiału ściany i typu
zastosowanego łącznika i jest określona przez producenta łączników.
Orientacyjnie, minimalne zagłębienie w betonie wynosi 30 mm, a w gazobetonie lub cegle
dziurawce 60 mm. Te same zasady powinny być stosowane przy mocowaniu kotew do muru.
Przy łączeniu okien (okien i drzwi balkonowych) w zestawy stykające się elementy ościeŻnic
łączy się na wkręty lub śruby w rozstawach jak przy łączeniu z murem. W styki ościeŻnic
powinny być wstawione łączniki przewidziane do konkretnego systemu okien. Przy tworzeniu
zestawów okien z PVC o duŻych gabarytach powinny być stosowane, zgodnie z wytycznymi
producenta, łączniki umoŻliwiające kompensację rozszerzalności liniowej.
Uszczelnianie luzów
Luz na wbudowanie, czyli szczelinę między ramą ościeŻnicy a ościeŻem, naleŻy wypełnić
materiałem uszczelniającym w celu uzyskania wymaganej izolacyjności termicznej i akustycznej,
uwzględniając, Że:
— rozszerzalność materiału ramy ościeŻnicy powoduje, iŻ wymiar szczeliny okresowo ulega
pewnym zmianom,
—od strony zewnętrznej szczelina jest naraŻona na wnikanie wody z opadów atmosferycznych,
—od strony wewnętrznej szczelina jest naraŻona na wnikanie pary wodnej.
Materiał uszczelniający powinien być elastyczny w granicach przewidywanych zmian wymiaru
szczelin. Wypełnienie szczeliny powinno być moŻliwie pełne w kierunku grubości ościeŻnicy i
ciągłe na obwodzie okna. Obustronne zagroŻenie zawilgoceniem wymaga układu, który od
zewnątrz jest szczelny na przenikanie wody, ale nie przeciwdziała uchodzeniu pary wodnej na
zewnątrz, a od wewnątrz jest moŻliwie szczelny na wnikanie pary wodnej. Brak zabezpieczeń
przed wnikaniem wody lub nieprawidłowo wykonana paroizolacja (szczelniejsza od zewnątrz niŻ
od wewnątrz) sprzyja zawilgoceniu strefy uszczelnienia, co w konsekwencji prowadzi do
obniŻenia izolacyjności cieplnej oraz stwarza warunki do rozwoju grzybów i spadku temperatury
na wewnętrznej stronie poniŻej temperatury punktu rosy. Dostępne obecnie nowe rodzaje
materiałów umoŻliwiają wykonanie połączenia okna z ościeŻem z wyraźnym rozgraniczeniem na
strefy:
— środkową izolującą cieplnie i akustycznie,
— zewnętrzną (zabezpieczenie przeciwdeszczowe),
— wewnętrzną (izolacja paroszczelna).
Zewnętrzne zabezpieczenie przed wnikaniem deszczu. Materiał uŻyty na zewnętrznej stronie
połączenia powinien być paroprzepuszczalny (w większym stopniu niŻ ten od strony
wewnętrznej) i zabezpieczać przed wnikaniem wody w warunkach silnego wiatru. Uszczelniać
moŻna foliami paroprzepuszczalnymi lub rozpręŻnymi taśmami uszczelniającymi. Przy
gwarantowanych uszczelnieniach wewnętrznych od zewnątrz moŻna wykonać szczelniejsze
wykończenia, np. kitem silikonowym.
Obróbki zewnętrzne i wewnętrzne
Do czasu całkowitego wykończenia glifów ościeŻnice i skrzydła okienne powinny być
zabezpieczone przed uszkodzeniem zachlapaniem
Obróbki odprowadzające wodę. W dolnej zewnętrznej części ościeŻa jest niezbędne
wykonanie obróbek przejmujących odprowadzających wodę spływającą z płaszczyzny okna i
płaszczyzn ościeŻy. Parapety (okapniki) stalowe i aluminiowe mocuje się wkrętami do elementu
podprogowego. Szerokość parapetów powinna być tak dobrana, aby odprowadzać wodę w
odległości 3-5 cm poza lico ściany, spadek powinien wynosić min. 5%.
Aby uniemoŻliwić poderwanie parapetu do góry, naleŻy go zamocować na wspornikach
przykręconych w progu ościeŻa lub na zewnętrznej płaszczyźnie ściany. Stosować naleŻy
parapety wyposaŻone w końcówki umoŻliwiające wydłuŻenie parapetu pod wpływem zmian
temperatury, uwzględniając przy montaŻu luz min. 2 mm/m. Parapety dłuŻsze niŻ 3 m powinny
być łączone na długości za pośrednictwem profili dylatacyjnych.
Parapety wewnętrzne. Wg dokumentacji projektowej.
Parapet powinien być osadzony po uszczelnieniu okna w ościeŻu. W oknach z PVC parapet
powinien być podsunięty pod próg okna, co umoŻliwia cofnięty od płaszczyzny ościeŻnicy
kształtownik podprogowy. Parapet osadza się na podkładzie wyrównanej zaprawy. W zaleŻności
od wysięgu parapetu poza lico ściany i wytrzymałości materiału, z jakiego został zrobiony, moŻe
wystąpić potrzeba podparcia parapetu na wspornikach zamocowanych do konstrukcji ściany.
Wykończenie połączenia ościeŻnicy z ościeŻem. Od strony wnętrza pomieszczenia ościeŻa
powinny być tynkowane lub obłoŻone płytą gipsowo-kartonową, od strony zewnętrznej
tynkowane. Od strony wewnętrznej tynk zakrywa strefę uszczelnionego luzu, w miarę potrzeby
mogą być stosowane równieŻ oblistwowania styku ościeŻa z oknem. Od strony zewnętrznej
ościeŻa tynkować, stosując na krawędzi styku z oknem naroŻniki tynkarskie.
W wyprawach bez naroŻników tynk powinien być odsunięty od płaszczyzny ościeŻnicy na
grubość kielni w celu uniknięcia przypadkowych spękań. Tynk zakrywa połączenie lub pozostaje
widoczna szczelina między płaszczyzną ościeŻnicy a węgarkiem wypełniona taśmą rozpręŻną.
Właściwy czas osadzania stolarki
Zbyt wcześnie osadzone okna i drzwi są przez dłuŻszy czas naraŻone w warunkach budowy na
uszkodzenia mechaniczne zanieczyszczenia oraz niekorzystne działanie wilgotnego powietrza w
czasie wysychania budynku. Taśmy i folie ochronne naklejone na profilach pozostające tam
przez dłuŻszy czas mogą spowodować uszkodzenia powierzchni. Wbudowywanie stolarki
powinno odbywać się w budynku zabezpieczonym przed wilgocią od opadów atmosferycznych,
a takŻe po wykonaniu robót mokrych (posadzki, tynki) i po wyschnięciu budynku. Tynkowanie
ościeŻy po wbudowaniu okien pozwala zamaskować niedokładności wykonania ościeŻy i zbyt
duŻe luzy, tynkowanie przed wbudowaniem okien wymaga zaś zachowania duŻej dokładności,
uwzględnienia niezbędnych luzów, przerywania tynku w strefie ościeŻnicy w celu zmniejszenia
ryzyka przewodzenia wilgoci. Parapety wewnętrzne i obróbki zewnętrzne odprowadzające wodę
powinny być montowane w trakcie wbudowywania okien. Pozostawienie przez dłuŻszy czas
okien (drzwi balkonowych, drzwi zewnętrznych) bez obróbek i uszczelnień w obrębie progów
moŻe spowodować zamoknięcie części budynku. Ponadto późniejsze wykonywanie tych robót
przez innych pracowników, nie mających np. wystarczających kwalifikacji, prowadzi zwykle do
powstania raŻących, trudnych do usunięcia usterek.
Wbudowywanie drzwi przy wbudowywaniu drzwi powinny być brane pod uwagę wymagania w
zakresie wytrzymałości i trwałości (np. cięŻar skrzydła i obciąŻenia eksploatacyjne), a w
przypadku drzwi zewnętrznych równieŻ wymagania dotyczące szczelności i izolacyjności jak
przy wprawianiu okien oraz wszelkie zalecenia producenta. Wymiary drzwi są określone jako
wymiary światła ościeŻnicy; przy ustalaniu światła ościeŻa naleŻy brać pod uwagę zarówno
wymiary przekroju elementów ościeŻnicy, jak i wymiary luzu na wbudowanie. W wysokości
ościeŻa powinien być uwzględniony poziom posadzki (podłogi) wykończonej ostatecznie i
ewentualne ukształtowanie progu, poniewaŻ tylko niektóre rodzaje skrzydeł drzwiowych moŻna
odciąć od dołu i tylko niektóre mają konstrukcyjnie załoŻoną moŻliwość regulacji wysokości
(rozsuwane kasetony).
OścieŻnice osadza się w ościeŻa nieotynkowane z przewidzianym luzem na wbudowanie przy
stojakach i nadproŻu po 1-1,5 cm.
OścieŻnice regulowane, obejmujące grubość ściany osadza się po wykonaniu tynków na
płaszczyznach ścian, ościeŻe moŻe pozostać nieotynkowane. OścieŻnice stalowe mogą być
dostosowane do róŻnych sposobów wbudowania w czasie wznoszenia ścian, w uprzednio
wykonane ościeŻe z zamocowaniem na zaprawę cementową w gniazdach w ościeŻu kotew
przyspawanych do ościeŻnicy na tuleje rozpierane lub śruby.
Rys nr5
Do zamocowania ościeŻnice powinny być ustawione w pionie z zachowaniem prostokątności
ramy. Liczba i rozstaw punktów mocowania ościeŻnic stalowych są określone w aprobatach
technicznych. Zwykle są to 3 punkty mocowania na wysokości stojaków. OścieŻnice szerokości
większej niŻ 1 m naleŻy mocować równieŻ w nadproŻu, rozstaw punktów mocowania powinien
wynosić około 75 cm. Schemat ościeŻnicy stalowej z kotwami i ukształtowanie ościeŻa do jej
osadzenia przedstawiono na rys. 5.
Luzy na wbudowanie w drzwiach zewnętrznych wejściowych do budynków powinny być
uszczelnione wg zasad przewidzianych dla okien. Drzwi wewnętrzne uszczelnia się rozpręŻną
pianką poliuretanową, wełną mineralną lub watą szklaną. Przy drzwiach o zwiększonej
izolacyjności akustycznej uszczelnienie nie powinno pogarszać parametrów ustalonych dla
drzwi. Przy montaŻu drzwi przeciwpoŻarowych luz na wbudowanie powinien być szczelnie
wypełniony np. wełną mineralną niepalną o gęstości min. 60kg/m3.
adam2411
Małomówny
Małomówny

Postprzez finlandia » Wt maja 26, 2009 4:25 pm

To fakt- normalnie te "luzy" są za duże, żeby nie powiedzieć dyskwalifikujące.
Ale czy winny jest JOCZ? czy ten kto mierzył i wstawiał?
Na podstawie takiego zdjęcia nie można bezkrytycznie potępiać wykonawcy, chociaz fachowcy z ITB nie będą mieli z tym problemu.
Nawet jeśli za dużo tynku wypadło to można było tu zrobić coś lepszego - czytaj: droższego.
finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez perfektaokna » Wt maja 26, 2009 6:55 pm

Jak to mówią murarze "do wagi do piona i robota spierdol....." a tak wo ogóle to więcej jak 2,5 na montażu nie zostawiam na stronę
Najszybszą metodą podwojenia pieniędzy jest złożenie ich na pół i umieszczenie w tylnej kieszeni spodni. :)
perfektaokna
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez adam2411 » Śr maja 27, 2009 8:58 am

Mnie sie wydaje że jocz robi okna dobre, natomiast z tym montażem to tak do końca wie jak było tylko ten co montował. Milion róznych przyczyn , od tego ze ktos zle pomiar zrobił i okna na siłę trzeba wcisnąć, przez ekstremalnie pomyłkę okna do danego otworu :lol: :lol: :lol:.
Tez tak miałem u siebie, tylko że w drugą stronę- te okno takie duże a otwór taki mały.
adam2411
Małomówny
Małomówny

Postprzez POGROMCA OSZUSTÓW » Cz maja 28, 2009 5:18 am

Przedstawiam fachowy montaż w konstrukcjach stalowych z obróbką tynkiem gipsowym i wydaje mi się, że są tam też parapety zewnętrzne lub coś w podobie.
Jak to zobaczyłem to myślałem, że się zesikam ze śmiechu i musiałem zrobić zdjęcie, niech sie inni pośmieją. :D :D :D :D :D
Załączniki
parapet.JPG
obróbka tynkiem gipsowym.JPG
obróbka i dziwny wymiar.JPG
POGROMCA OSZUSTÓW
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez POGROMCA OSZUSTÓW » Cz maja 28, 2009 5:24 am

Mam jeszcze jedno zjęcie ale pojawił mi się komunikat, że "Przekroczono maksymalną przestrzeń na dysku zajmowaną przez załączniki." I nie mogę go dodać, a szkoda.
POGROMCA OSZUSTÓW
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez perfektaokna » Cz maja 28, 2009 10:13 am

jaki budynek to i takie okna
Najszybszą metodą podwojenia pieniędzy jest złożenie ich na pół i umieszczenie w tylnej kieszeni spodni. :)
perfektaokna
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez bartek » Cz maja 28, 2009 1:01 pm

POGROMCA OSZUSTÓW napisał(a):Mam jeszcze jedno zjęcie ale pojawił mi się komunikat, że "Przekroczono maksymalną przestrzeń na dysku zajmowaną przez załączniki." I nie mogę go dodać, a szkoda.

Proszę sprawdzić teraz limit powinien zostać zwiększony.
bartek
Site Admin
Site Admin

Postprzez krzysztofp » Cz maja 28, 2009 7:39 pm

POGROMCA OSZUSTÓW napisał(a):Mam jeszcze jedno zjęcie ale pojawił mi się komunikat, że "Przekroczono maksymalną przestrzeń na dysku zajmowaną przez załączniki." I nie mogę go dodać, a szkoda.

Nie szkodzi. I tak widać, że dzięki kracie na zewnatrz to te okna nie wypadną.
krzysztofp
Rozgadany
Rozgadany

Postprzez POGROMCA OSZUSTÓW » Pt maja 29, 2009 6:53 am

Limit nie został zwiększony i nadal się nia da zamieścić zdjęcia.
POGROMCA OSZUSTÓW
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez POGROMCA OSZUSTÓW » Pt maja 29, 2009 7:52 am

Dzięki za możliwość umieszczenia zdjęcia.

I o to zdjęcie na DESER.
Jak udało mi się dowiedzieć to TBS zlecił tą robotę, okna zamontowane około tydzień max. dwa tygodnie temu.
Tak właśnie wygląda robota gdzie wyznacznikiem jest cena - najniższa.
Załączniki
parapety w linji..jpg
POGROMCA OSZUSTÓW
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez perfektaokna » Pt maja 29, 2009 1:05 pm

pogromco oszustów czy dowiedziałeś się czy te kratki z okien to oni ściągali do montażu czy może zamontowali okna do kratek a potem szpacheleczką ktoś się bawił przy nich cały dzień ??????
perfektaokna
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez POGROMCA OSZUSTÓW » Pt maja 29, 2009 10:24 pm

Widziałem to z bliska i kraty nie były ściągane. Jakiś magik to trzaskał szpachelką lub czymś innym bo szpachelki są drogie. Nadodatek jest to obrobione tynkiem gipsowym a to jest niedopuszczalne. Ale jak to się podoba w TBS to już nie mój problem. Zastanawia mnie tylko jedno: Co za inspektor to odebrał? MASAKRA. Takim ludziom powinno odbierać się uprawnienia do wykonywania zawodu.
Więc panowie w jaki sposób wygrywać przetargi jak tam liczy sie tylko cena.
POGROMCA OSZUSTÓW
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez Szerszel » So maja 30, 2009 8:44 am

Dzieło sztuki !
Myślę że te " parapety " to tak specjalnie .
Najnowszy trend : wkomponowanie nowych okien w architekturę krajobrazu tak aby zmiany nie były widoczne :D :D :D :D Marka okien dobrana idealnie :D :D :D Pełen szacun :D :D :D
Szerszel
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez Kuba N. » So maja 30, 2009 9:19 am

Lepiej by było jak by tego nie obrabiali tylko zostawili piankę i na tym koniec. :) A może jeszcze lepiej by było bez pianki?
Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez Kuba N. » So maja 30, 2009 7:54 pm

To są fajne zdjęcia.
Załączniki
okno_w_poziomie.jpg
(36.83 KiB) Pobrane 159 razy
okno_w_poziomie_elewacja.jpg
(37.38 KiB) Pobrane 127 razy
Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez Magic353 » So maja 30, 2009 9:09 pm

KubaN,odjazd na maxa. dosłownie wymiękłem.
Wszystko jest względne i zależy od punktu widzenia i siedzenia.
Magic353
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez czyżyk 303 » So maja 30, 2009 9:40 pm

To co pokazał Pogromca Oszustów to zwykłe partactwo, natomiast okna wstawione w poprzek to jak przypuszczam wynik zwykłej ludzkiej pomyłki.
Ktoś kto mierzył najprawdopodobniej pomylił wysokość z szerokością, montażyści wyrwali stare i cóż było robić ...
Musieli wstawić to co mieli. Takie rzeczy po prostu się zdarzają.
czyżyk 303
Małomówny
Małomówny

Postprzez ekodomgizycko » N maja 31, 2009 4:59 pm

czyżyk 303 napisał(a):To co pokazał Pogromca Oszustów to zwykłe partactwo, natomiast okna wstawione w poprzek to jak przypuszczam wynik zwykłej ludzkiej pomyłki.
Ktoś kto mierzył najprawdopodobniej pomylił wysokość z szerokością, montażyści wyrwali stare i cóż było robić ...
Musieli wstawić to co mieli. Takie rzeczy po prostu się zdarzają.

Pomyłki są ale jak mozna wyrwac okno nie sprawdzając czy ma sie właściwe????i tu chyba leży najwiekszy problem i brak doswiadczenia.Pozdrawiam
ekodomgizycko
Zaangażowany
Zaangażowany

Postprzez adjj » N maja 31, 2009 9:42 pm

Panie Kubo N prezentując nie swoje zdjęcia na forum publicznym bez podania źródła narusza Pan prawa autorskie, że nie wspomnę o możliwości naruszenia dóbr osobistych osoby uwiecznionej na jednym ze zdjęć, a to jeszcze gorsza kucha niż kiepski montaż okna :D

Pozdrawiam
adjj
Zaangażowany
Zaangażowany

Postprzez perfektaokna » Pn cze 01, 2009 8:18 am

podobny przypadek z oknami zamontowanymi odwrotnie był jakieś 8 lat temu w Rzeszowie jak to ktoś napisał pomyłka wynikła z tego że pomiarowiec pomylił szerokość z wysokością cóż było robić okno wydarte więc wstawili tak jak szło aby tylko klientowi dziurę zatkać
perfektaokna
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez Kuba N. » Pn cze 01, 2009 8:46 am

Panie adjj co Pan taki służbista. Wszystkie swoje sprawy Pan tak załatwia stosując paragrafy itp. Jeżeli tak to współczuję. Trochę uśmiech w życiu by się zdało. :) To jest przykład braku kompetencji, a tej Pani ze zdjęcia to współczuje. Zdjęcia przypadkiem wpadły mi w oko jak przeglądałem www.forum.murator.pl i dlatego postanowiłem je pokazać.
Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez przemos » Pn cze 01, 2009 7:15 pm

Dwa lub trzy lata temu te same zdjęcia były w obiegu na oknonecie.
przemos
Czytelnik
Czytelnik

Postprzez ONYX2 » Pn cze 01, 2009 8:42 pm

Tak tam, te zdjęcia już tu były, po za tym prawdopodobnie okna te były obsadzone tylko aby zrobic zdjęcie a potem szybko je poprawiono i checa jest. Nieporównywałem szer. z wys. dlatego tak misię wydaje że tak mogło być. A co do mierzenia każdego okna przed demontażem starego to powiem tylkko tyle że dozwolona prędkośc w terenie zabudowanym między 6 a 22 wynosi do 50km/h i tyle w tym temacie, Ci co powinni to się domyślą. :D
No to co Heyah i do przodu ;)
ONYX2
Rozgadany
Rozgadany

Postprzez pchelek » Wt cze 02, 2009 8:20 pm

okna w poziomie wstawiono i zostawiono kobiete z tym pasztetem - poprawiala inna firma wymieniajac cale okno - co do pozostalych fotek na tym forum - to jest to tradycyjny polski montaz jakich widzialem setki jesli nie tysiace - nie ma sie czym dziwic - tak sie robi - i jest to prawie norma - a ze ta norma ubliza porzadnym firmom montazowym to juz druga para kaloszy - kazdy ten montaz wymaga poprawek lub wymiany okien - po prostu jest tragiczny - a co do zasad montazu to sa obowiazujace instrukcje i zalecenia ITB - ponadto sa instrukcje montazowe systemowe
pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Powrót do Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)