Problem z oknami OKNA-RĄBIEŃ

niezadowolony
Czytelnik
Czytelnik

Problem z oknami OKNA-RĄBIEŃ

Post autor: niezadowolony » wt gru 23, 2008 10:46 pm

Witam forumowiczów, mam problem z oknami z Rąbienia. Okna były zakupione w 2006 roku (kolor od zewnątrz). Skrzydła w tych oknach się wykrzywiły, regulacje nic nie dają, fabryka zwala na profil. Jest to Gealan 6 komorowy zaokrąglony. Okna są nieszczelne i krzywe, nie wiem co mam z tym problemem zrobić!!! Proszę o pomoc fachowców.
Znalazłem w internecie podobne problemy użytkowników okien z Rąbienia.

http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html? ... a=76898710

A najbardziej bulwersuje mnie film na stronie producenta z Rąbienia w którym to ich prezes zachwala jakość,estetykę, trwałość i doskonałość technologiczną, Panie Prezesie Kucharski ja się pytam gdzie one są?

Niezadowolony klient.

oknoAD

Awatar użytkownika
KNMTG
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Re: Problem z oknami OKNA-RĄBIEŃ

Post autor: KNMTG » wt gru 23, 2008 10:52 pm

nie masz innych problemów - takie d.... zdarzają się WSZYSTKIM. Małym, średnim, dużym i największym. Napisz reklamację na papierze - wyslij poleconym - serwis rozgryzie problem !!!
Przyjedzie Iveco, naprawi i bedziesz verry happy.
P.s cos Ci powiem - jak okna to tylko drzewienne - później długo, długo nic i pvc a to tak jak sex dla biednych :wink:
jawaryn :)

JBBC
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: JBBC » śr gru 24, 2008 10:43 am

Mieliśmy podobne problemy - kilka razy już wymieniali nam skrzydła, ramy, szyby, sprawa ciągnie się już 2 lata i nadal są problemy, skrzydła nadal się wyginają - ja już z nimi nie współpracuje, z wielu powodów, nie tylko, dlatego że mają niską, jakość produkowanych wyrobów - ale jaka cena taki produkt.

Mało tego mieliśmy przypadki, że płaciliśmy należności za zamówiony towar wystawione FV a zamówionego towaru nie było, ( gdzie mieliśmy zamówych 172 okna ) ostatnio nawet była taka sytuacja, że na 10 minut przed dostawą towaru jak zapłaciliśmy kasę wszystko było OK. Po zapłacie sympatyczna Pani..... oświadczyła nam z rozbrajającą szczerością, że towaru nie ma i może mam oddać pieniądze ----- TO JEST JAKAŚ KPINA Z KLIENTA - ale tak działa ta Firma. Może tylko my mieliśmy taki problem, może to przypadek - wypadek przy pracy - nie wiem .....może .....

Awatar użytkownika
DAREK 13
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: DAREK 13 » czw gru 25, 2008 2:47 am

Tutaj ma kobita problem, dodam że w tej cenie z Rąbienia można ekipę samolotem wysłać i dobrze na tym zarobić.

http://forum.iceland.pl/viewtopic.php?t ... c&start=90
"Polska leży w Europie Centralnej, a nie na peryferiach cywilizacji, jak np. Ameryka"

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » wt gru 30, 2008 9:42 am

W tej Firmie zawsze był "bu...el" Pamiętam jak z nimi współpracowaliśmy te transporty które opóźnione były kilka tygodni , a jeśli chodzi o reklamacje to masakra, przyjeżdżało kilkadziesiąt okien tygodniowo w sezonie koło dwustu i jak każdego okna nie przejrzałeś, a znalazłeś jakieś uszkodzenie i nie wrzuciłeś spowrotem na samochód to mogłeś pomarzyć o uwzględnieniu reklamacji.
A jeśli chodzi o odbieranie telefonów w tej firmie to nagminne było przełączanie do kogoś innego.(jeśli udało w ogóle się z kimś skontaktować.
Ogólnie to nie polecam tej firmy bo"nie bierze" ona odpowiedzialności za wyprodukowany przez siebie produkt.

Mc Kwac
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: Mc Kwac » pt sty 02, 2009 5:22 pm

Jest wiele firm które maja w nosie klienta. Ale okno-rąbień jest "liderem" w tej kategorii.

oknoAD

dar82
Małomówny
Małomówny

Post autor: dar82 » sob sty 03, 2009 11:45 pm

Jak się na stali zaoszczędza to takie są efekty!!!

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » pn sty 05, 2009 10:15 am

No kolega po fachu pocioł kiedyś ich okno i z tego co mówił to stal miała góra 1 mm a powinna mieć 2mm i to w drzwiach balkonowych, no to rzeczywiście mój przedmówca ma racje, no ale prawda jest taka że teraz im to wszystko wychodzi i te reklamacje na krzywiący się profil to jest następstwo oszukiwania na wzmocnieniu, jestem ciekawy jak to będzie dalej wyglądało, bo jak to ktoś da do badania to może narobić smrodu!!!

mix
Małomówny
Małomówny

Post autor: mix » pn sty 05, 2009 12:32 pm

a co jesli się krzywi profil a wzmocnienie jest od systemodawcy?????

Awatar użytkownika
perfektaokna
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: perfektaokna » pn sty 05, 2009 2:27 pm

/
Ostatnio zmieniony czw lut 19, 2009 4:08 pm przez perfektaokna, łącznie zmieniany 1 raz.
Najszybszą metodą podwojenia pieniędzy jest złożenie ich na pół i umieszczenie w tylnej kieszeni spodni. :)

ravas
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: ravas » wt sty 06, 2009 1:08 pm

Witam,
Mam ten sam problem co "niezadowolony"
Okna kupione w 2006 profil GEALAN S8000IQ (z zewnątrz okleina) i wszystkie wyboczone w banany.
Jestem już po wizycie serwisu i czekam na decyzję Zarzadu Okna Rąbień
Jednym słowem ten profil to wielki szmelc. Niezadowolony podaj jakiś kontakt do ciebie to sie odezwe np.numer GG
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
perfektaokna
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: perfektaokna » wt sty 06, 2009 1:15 pm

[
Ostatnio zmieniony czw lut 19, 2009 4:08 pm przez perfektaokna, łącznie zmieniany 1 raz.
Najszybszą metodą podwojenia pieniędzy jest złożenie ich na pół i umieszczenie w tylnej kieszeni spodni. :)

ravas
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: ravas » wt sty 06, 2009 1:25 pm

A co sądzicie o obecnym profilu (aluplast) na którym Okna Rąbień produkuje.

Awatar użytkownika
perfektaokna
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: perfektaokna » wt sty 06, 2009 1:33 pm

./
Ostatnio zmieniony czw lut 19, 2009 4:09 pm przez perfektaokna, łącznie zmieniany 1 raz.

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » wt sty 06, 2009 3:44 pm

Widzę jest sporo niezadowolonych klientów trzeba założyć jakieś "koło" ale prawda jest tak że jeśli Rąbień nie załatwi tych reklamacji a wierze że się tak stanie, to odbije się to na nich , w dobie takiej konkurencji zła opinia na rynku może zniweczyć starania prace wielu ludzi którzy pracują na dobro tej firmy.
Moim dostawcą(nie ma w tym gronie Rąbienia) też sie zdarzają różne przygody nikt nie jest mistrzem świata,i starają sie jak mogą żebym był zadowolony, a co za tym idzie mamy wspólnie z roku na rok lepsze wyniki sprzedaży.

Awatar użytkownika
DAREK 13
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: DAREK 13 » wt sty 06, 2009 5:53 pm

Kiepskie wzmocnienia i odchudzone profile to w pewnym okresie był chleb codzienny naszej branży. Nie będę wymieniał kto stosował cieniutką, perforowaną stal bo jeszcze by się obraził ktoś z pominiętych.
Taka była tendencja i dziś nie tylko do OR wróciła piłeczka. Pamiętam z własnej praktyki jak to podejrzanie wyglądały wkręty mocujące dolnego zawiasu. Wyjmuję "Stanley" śrubak krzyżakowy i dociągam i co! A no nic, kręciłem w kółko ile się mi podobało. Załatwiłem sobie całe pudło wkrętów tak zwanych, przez renomowaną fabrykę, serwisowych i wymieniałem.
Podczas rozmowy Pan Technolog Pożalsięboski wyjaśniał mnie nieoświeconemu, że stal perforowana ma większą sztywność, dlatego można stosować cieńszą perforowaną w miejsce zwykłej. No cóż wyjaśnienia przyjąłem i mam świadomość że za decyzje o wyborze stali nie on odpowiadał. Tak czy inaczej, jeszcze lepiej przyjąłem decyzję o powrocie do zwykłej grubszej stali, tej o mniejszej sztywności :)
Czy sprzedawałem te okna świadomie? Nie nikt mnie nie poinformował o zmianach, czy dziś ma to jakieś znaczenie?
Tak fabryka przetrwała trudny okres, ludzie nadal maja prace. Dziś mają inny problem na który znajdą jakieś rozwiązanie.
W takiej sytuacji jest wielu nie tylko OR.
"Polska leży w Europie Centralnej, a nie na peryferiach cywilizacji, jak np. Ameryka"

niezadowolony
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: niezadowolony » wt sty 06, 2009 7:00 pm

Witam ponownie.
No ale jestem w trudnej sytuacji! Dla każdego człowieka nowy dom, własne lokum to marzenie życia. Pracuje się na niego latami, wyrzekając się nieraz dóbr i zaciskając zęby, poświęca w budowę własnego DOMU. Robiłam to wszystko w miarę możliwości tak jak zaplanowałam (gładzie, nowe podłogi, łazienki w płytkach wokół okna, wszystko odmalowane i wykończone). Po prostu tak jak sobie wymarzyłam. Od momentu kiedy wstawiano mi okna do momentu wprowadzenia minął jakiś czas i tu wreszcie latem 2008 roku wprowadziłam sie do domu. Przyszła zima wyszło wszystko. Przewiewy przez okna i wykrzywione okna zobaczyłam dopiero gdy przyszło ochłodzenie.
Problem polega na tym że naprawdę jest mi przykro jak wyobrażę sobie jak te nowiutkie jeszcze pachnące nowością ściany będą niszczone przy wyrywaniu okien - po prostu mam łzy w oczach.
No, a tu nie ma żadnej deklaracji ze strony firmy, jestem zrażona do niej, kupowałam okna od liczącej się na rynku firmy produkującej okna 6 komorowe z ciepłą ramką. Wiem, że pogoda teraz nie sprzyja, ale chciałabym dostać okna spełniające swoje przeznaczenie - szczelne i nie powyginane - i chciałabym, aby ściany, podłogi w czasie montażu były doprowadzone do stanu możliwie przypominającego ten w którym się teraz znajduję.
Nie interesuje mnie jakie zastosowano wzmocnienia czy okucia - chcę mieć takie okna jak inni zadowoleni klienci. Uważam, że zapewnienie mi tych dóbr za które zapłaciłam, jest w gestii producenta. który odpowiada za swój wyrób.
Pozdrawiam wszystkich uczciwych producentów.

Awatar użytkownika
perfektaokna
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: perfektaokna » śr sty 07, 2009 12:38 pm

n
Ostatnio zmieniony czw lut 19, 2009 4:09 pm przez perfektaokna, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DAREK 13
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: DAREK 13 » śr sty 07, 2009 11:28 pm

Po co ma się gdzieś po porady zgłaszać skoro jak pisze Pani niezadowolony, okna będą wymieniać.
A swoją droga to łatwo jej dogodzić, wystarczy zamontować szczelne okna i już ma rozkosz.

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » czw sty 08, 2009 10:44 am

Powinni nezadowolonemu zrobić nowe okna i zamontować w pełnym zakresie. Jak zrobili złe okna to muszą odpowiadać za nie jak i za dodatkowe rzeczy które mogą się uszkodzić przy demontażu i montażu okien.

pchelek
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: pchelek » wt sty 13, 2009 8:31 am

jak profile PVC maja wewnetrzne scianki powyginane w esy floresy to najgrubsza stal nie pomoze - musza sie giac ramy skrzydel - profile stalowe musza przylegac do scianek wewnetrznych - tak samo musza byc wywiercone otwory odprezajace wszystkich komor zewnetrznych - co jest trudne bo komory zewnetrzne dzielone sa poprzecznie - jak sie do tego doda tloczenie z recyklingu to potem s takie objawy

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » wt sty 13, 2009 9:36 am

A kto teraz nie robi na recyklingu ? Może Rąbień? Z tego co wiem 6 komorówka na początku nie byłą z recyklingu tylko 5 komorówka Gealana

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » czw sty 15, 2009 12:00 pm

Zgadzam się z Pchełkiem. Dekompresji nie robią jak należy, bo towaru trzeba narobić w dużym tempie i czasu brak na kontrolę jakości.
pocienone scianki to nie tylko Gelan. No ale jak klienta interesuje tylko cena, to wiele firm zrobi wszystko aby oszczędzić na materiale.
Myślę, że cała wina za złą jakość oferowanych okien leży po stronie klientów, bo to oni wymuszali cięgłe obniżki cen. Ale ekonomia jest nieubłagana. Kto będzie sprzedawał bez zysku.
No to teraz Ci co szukali tanio mają za swoje. Trzeba było szukać jakości, a nie ceny. Przecież okna kupuje się raz na wiele lat.

Powodzenia

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » pt sty 16, 2009 10:48 am

Ciekawy jestem jak sie ma do tego producent profili i czy pozwoli sobie na taką polemikę na ich temat:)
Czekamy na stanowisko!!!
Pozdrawiam

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » pt sty 16, 2009 1:50 pm

W tym kraju cenzura umarła 20 lat temu.
Nikogo tu nie obrażamy. Każdy może mieć własne zdanie, choć nie wszyscy muszą się z nim zgadzać. Bez względu na to, co kto sprzedaje, "Każda sroczka swój ogonek chwali". Jezeli ktoś ma inne zdanie, to w tym kraju może o tym otwarcie mówić, choćby niektórym było to nie na rękę. Myślę, że dobry produkt sam się obroni, choćby nie wiem, jak źle o nim mówiono.

Pozdro.

niezadowolony206
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: niezadowolony206 » ndz lut 01, 2009 12:02 am

Wszyscy doskonale wiemy że każdy jeden użytkownik będzie miał problem z okanmi z Rąbienia. Wszędzie tam gdzie pojawia sie skrzydło uchylno- rozwierne od strony zawiasu będzie wiało. Przyczyna jest prosta słabe okłucie, brak trzymacza docisku na skrzydło... Rąbień ma gdzieś to co się stanie z oknami po montażu. Liczy się tylko faktura i kasa. Zresztą pan P i pan W są tego najlepszym przykładem... samoloty, auta.. za co? Za robienie w balona przeciętnego Kowlaskiego....

Awatar użytkownika
POGROMCA OSZUSTÓW
Profesjonalista
Profesjonalista

Post autor: POGROMCA OSZUSTÓW » ndz lut 01, 2009 12:03 pm

Nie wiem o co chodzi z tymi oknami RĄBIEŃ bo nie miałem doczynienia z nimi, ale z tego co tu czytam to jest to lipny wyrób. W moim mieście kolo, który ma od lat wyłączność na sprzedaż tych okien pewnie też narzeka bo zaczął brać te "lepsze okna" z DOBROPLASTU. O co kaman? Jak teraz w styczniu był mróz -15 a nawet -17 to ekipy jego montowali i obrabiali ostro okna dla tak myślę TBS bo było tego sporo - w bardzo starych blokach konstrukcji kamienic więc mieli co obrabiać. A w takich budynkach zawsze jest problem z wentylacją. No ale tynk gipsowy bedzie sie trzymał wszystkiego. Potem w promocji klient dostaje do pielęgnacji grzyba na ścianie bez względu czy chce czy nie - bo to taka promocja.
A ludzie nie mają pomyślunku za grosz - takie bezmyślne jest społeczeństwo, że dopuszcza do takich sytuacji.
ZNAJĄCY TEMATY Z BRANŻY OKIENNEJ

lukasz1975
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: lukasz1975 » ndz lut 01, 2009 9:41 pm

pewnie miał termin zakończenia robót i musiał to zrobic , bo niestety urzedasy sa głupie i sam miałem taki przypadek ze warunków do montazu zero wiec ide i mówie do goscia ze moze by przedłuzyc termin a on ze to za duzo zamieszania bo umowy i terminy itd . i zebym robił jakos to bedzie . wiec co miałem nie robic i płacić kary , prawda jest taka ze kase musieli wydac do konca roku a faktury nikt nie podpisze jak robota nie skonczona wiec sytuacja patowa i jakość wszyscy maja w d.... liczy sie sztuka .

SASIK1
Małomówny
Małomówny

Post autor: SASIK1 » pn lut 02, 2009 12:18 am

Jeżeli okna wykonane są zgodnie z technologią , reklamacja do producenta profili - Gealan, jeżeli są odstępstwa od technologii, montażu ( wymiary, otwory odwodniające, odpowietrzające, okucie ) to do producenta okien.
Tak czy siak wizyta technika Gealana potrzebna . :)

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » pn lut 02, 2009 8:41 am

Możemy tu tak sobie polemizować i tak klientowi nie pomożemy. Gdybyśmy nawet znaleźli przyczynę, to i tak nikt prawdopodobnie tej reklamacji nie uzna, jak to ma miejsce w przypadku innych wielkich producentów stolarki (patrz inne wątki na tym forum).
Trzeba przestać podniecać się ceną i tyle.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » pn lut 02, 2009 2:22 pm

Przepraszam, co tu winę zwalacie na Gelana? Może on i winny, ale jak kupuję buty ktore się rozkleiły pierwzszego dnia to mam isc do producenta kleju? Producenta nici?skóry?czy w ogole producenta butów?
IDĘ DO SKLEPU i kazdy sprzedawca ma obowiązek przyjąć i rozptarzeć reklamcję.
Nie myślcie że powiecie "to nie moja wina, ja tylko sprzedaję" - i tak na Was spadnie wina, słusznie i niesłusznie. Jak sprzedajecie tanie rzeczy, to nie dziwcie sie ze jest problem z reklamacją.

arturrex
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: arturrex » pn lut 02, 2009 8:47 pm

perfektaokna pisze:aluplast może być pod warunkiem że robią to tak jak należny z zachowaniem wszystkich norm
hahahah Tylko w Aluplaście dziwnie zawsze wszystko jest w normie :lol:
Nawet jak profile mają różnice w wysokości, czy grubości dochodzące do 1 mm. Prawdopodobnie teraz jest lepiej. 2 lata temu wystarczyło wziąć dwie laski z 2 różnych ekstruderów i wychodziły cuda.
niezadowolony pisze:Witam forumowiczów, mam problem z oknami z Rąbienia. Okna były zakupione w 2006 roku (kolor od zewnątrz). Skrzydła w tych oknach się wykrzywiły, regulacje nic nie dają, fabryka zwala na profil. Jest to Gealan 6 komorowy zaokrąglony. Okna są nieszczelne i krzywe, nie wiem co mam z tym problemem zrobić!!! Proszę o pomoc fachowców.
Hmm Ja niecały rok temu wymieniałem w domu u klienta wszystkie okna kolor zewnętrzny mahoń na Gealanie. Okna miały tylko 1 rok! A pogięte to to było we wszystkie strony. Jest powiedzenie "Z g..na bata nie ukręcisz " i to jest prawda :!:
Nie sprzedaje okien w systemie Avandgarde.

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » wt lut 03, 2009 2:15 pm

Ja mam gehennę z Rąbieniem a szczególnie na profilach w kolorze jednostronnym 6 komorowym wyprodukowanym w roku 2005 i 2006 masakra dobrze że aż tak dużo tego nie sprzedałem ale 70% sprzedanych okien było reklamowanych i niech nie piszą głupot że to wina Profilu bo biorę do dzisiaj z Eko_Okien i tam nie ma większych problemów a jak jakieś były to były zaraz załatwiane.

okna-pytel@wp.pl
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: okna-pytel@wp.pl » śr lut 11, 2009 5:09 pm

Sprzedaję okna z profilu 6-komorowego GEALAN i dotychczas nie miałem reklamacji ! Jednakże nie w profilu problem tylko w jakości wykonania okna !!! :!:
Czyli producent np źle magazynuje zakupiony profil, oszczędza na wzmocnieniach, zapomina o odpowietrzeniach ( cyrkulacji powietrza ) lub po prostu ich nie stosuje itd. itd. :!:
OKNA-PYTEL
SPRZEDAŻ-DEMONTAŻ-MONTAŻ-OBRÓBKA-SERWIS POGWARANCYJNY
okna-pytel@wp.pl

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » śr lut 11, 2009 6:03 pm

I właśnie szykują się sprawy w sądzie przeciwko Rąbieniowi , powstał konkurencyjny portal dla oknonetu i pomagają w formalnych sprawach i ekspertyzach czy okna zostały wykonane zgodnie z aprobatą, ale nie mnie to oceniać takich okien trochę Rąbień wyprodukował.
Zobaczymy jak się to potoczy.

okna-pytel@wp.pl
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: okna-pytel@wp.pl » śr lut 11, 2009 6:07 pm

Saperos pisze:I właśnie szykują się sprawy w sądzie przeciwko Rąbieniowi , powstał konkurencyjny portal dla oknonetu i pomagają w formalnych sprawach i ekspertyzach czy okna zostały wykonane zgodnie z aprobatą, ale nie mnie to oceniać takich okien trochę Rąbień wyprodukował.
Na szczęście nie mamy z nią nic wspólnego :D
OKNA-PYTEL
okna-pytel@wp.pl

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » czw lut 12, 2009 8:09 am

Raczej wątpię, żeby komuś udało się skutecznie wyeliminować z rynku okna nie spelniajace wymagań technicznych.
Ale próby są mile widziane.

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » czw lut 12, 2009 9:32 am

No zgadzam się z przedmówcą bo nie da się wszystkich złych okien wyeliminować z rynku jeszcze teraz gdy jest pogoń za ceną ale nie można robić tak że jak już zrobili dziadostwo to nie biorą za to odpowiedzialności. I MAJA TO W D...E!!!
Ja tam myślę że narobią im smrodu, bo jak się tak postępuje z ludźmi jak oni to czego można się spodziewać !!!

Proszę się wpisywać kto ma problem z ich oknami!!!

DYREKTOR
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: DYREKTOR » czw lut 12, 2009 9:41 am

JA TEŻ MAM PROBLEM Z GELANEM 6-KOM Z RĄBIENIA, POCZATEK ROKU 2006 (KOLOR ZEW ZŁOTY DĄB) ALE ZGŁOSIŁEM DO DZIAŁU REKLAMACJI , BYŁ SERWISANT I PRZYZNAŁ WYMIANĘ SKRZYDEŁ OK 12 SZT. WSPÓŁPRACUJE Z NIMI JUŻ KILKA LAT I ZAWSZE POMAGAJĄ W TRUDNYCH SPRAWACH , PRZYNAJMIEJ DO TEJ PORY. POZDRAWIAM

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » czw lut 12, 2009 12:36 pm

Co z tego, zże pomagają. Mogą Ci nawet pomagać przy każdym sprzedanym oknie. Co, dadzą Ci profil. I co?
Koszty wyprodukowania nowych skrzydeł, transport, przekucie u klienta. Kto za to płaci? Ty. Czy za to tez Ci oddadza? Na pewno nie !!!!!!!!!!!
Mnie nikt takiej ppomocy świadczyć, bo nie musi. Technicy z Belgii przyjeżdżają, gdy trzeba wprowadzić nowy system. I tak ma być.
Takie są koszty produkcji z wątpliwej jakości materiałów.
Nic dodać, nic ująć.

Hej !

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » czw lut 12, 2009 1:06 pm

No właśnie dwa razy już skrzydła wymieniali w drzwiach i co? i nic to samo sie porobiło.
Powiem Ci tak jakby cię zona zdradziła to byś ją chciał znowu za żonę(jakbyś wiedział), no może jak by raz to byś jej pewnie wybaczył(bo jesteś wyrozumiały), ale druga zdrada by nie przeszła. Poniosła by tego konsekwencje bo zła kobieta była.
To samo powinno być z Producentem który jest nieodpowiedzialny.

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » czw lut 12, 2009 1:48 pm

Niech by żona raz tak zrobiła, to koniec. Jak byłoby raz, to drugi na pewno.

Jak raz się "zdarzyło", (w cudzysłowiu), bo samo sie nie dzieje, to na pewno zdarzy sie i drugi. Tak mówią naukowcy.

okna-pytel@wp.pl
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: okna-pytel@wp.pl » czw lut 12, 2009 8:15 pm

Widzę że tu nie problem w profilu GEALAN, a w jednej z firm, która z tego profilu produkuje :idea:
W każdym razie ja nie narzekam, moi klienci nie narzekają czyli GEALAN jest ok. Niestety niektóre firmy po prostu sobie nie radzą z produkcją okien z tego profilu.

"nie myli się tylko ten co nic nie robi"
OKNA-PYTEL
okna-pytel@wp.pl

ONYX2
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: ONYX2 » czw lut 12, 2009 8:47 pm

Saperos pisze:I właśnie szykują się sprawy w sądzie przeciwko Rąbieniowi , powstał konkurencyjny portal dla oknonetu i pomagają w formalnych sprawach i ekspertyzach czy okna zostały wykonane zgodnie z aprobatą, ale nie mnie to oceniać takich okien trochę Rąbień wyprodukował.
JAKI TO PORTAL????????????????????????????
Do Bartek Zegadło..... No wiesz słyszaleś pewnie o IV zasadzie dynamiki Newtona?
" Ciało puszczone raz, puszcza sie cały czas"
No to co Heyah i do przodu ;)

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » pt lut 13, 2009 7:37 am

Nasuwa sie pytanie. Dlaczego na tym forum wszyscy narzekają na Gelana, chinola, Avangarde, Aluplasta?
Pytanie 2. Dlaczego nie czytamy tutaj niepochlebnych opinii o Deceuninck, Wymarze, Vece, Schuco?
Wyraznie widac, po przeanalizowaniu wątków, z czy są problemy na rynku. Profile w tych wypowiedziach same dzielą się na grupy jakościowe. Jak widać z g...na tortu nie ukręcisz. I nikt mi nie wmówi, że z ekonomicznego profila można zrobić pełnowartościowe okno. Gdyby się dało, to po co niektóre firmy produkujące profile walczyłyby o utrzxymywanie na rynku drogich profili w klasie np. "A", tylko dla prestiżu?

Awatar użytkownika
perfektaokna
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: perfektaokna » pt lut 13, 2009 9:58 am

b

okna-pytel@wp.pl
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: okna-pytel@wp.pl » pt lut 13, 2009 10:21 am

Problem jest np w składowaniu, jakości produkcji okien, a nie w profilu...
OKNA-PYTEL
okna-pytel@wp.pl

ONYX2
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: ONYX2 » pt lut 13, 2009 11:31 pm

Bartek, Jaki to PORTAL????????
Jeżelichoadzi o profile to czasami z Gó...na można zrobić dobre okno z tym że jest to bardziej czasochłonne.
Zdarzało się że żeby zrobić dobre okno z takieko ergo (panorama) pamiętam to najpierw robiliśy skrzydło potem po pomiarach skrzydła robiło się ramę i czasami w dwuskrzydłówkach trzeba było "podfrezowywać" słupek, zeby wszystko dzialało jak nalezy i żeby montażyści nienarzekali.
Przy innych profilach poprostu leciało sie z listy cięć i tyle.

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » sob lut 14, 2009 9:28 am

Żyjemy już w XXI wieku, a czas manufaktur przeminął z końcem wieku IXX.
Przy takim rzeźbieniu teraz, to na pietruszkę do zupy nie da się zarobić.
Po co kombinować, tracić czas na zbędne czynności. Można przecież zrobić z lepszego profila szybciej, co znaczy taniej.

maska
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: maska » sob lut 14, 2009 4:02 pm

Panie Bartku , widzę ze mimo Pańskiej "wielkiej " wiedzy "na temat rynku , nie wie Pan wszystkiego .Proponuję zajrzeć do aprobaty Gealan i sprawdzić na czym robił Rąbień . ( rama 8003 , skrzydła 8094 -proste , 8065 okragłe ,oczywiście jest to 6k ). Aprobata mówi że te profile są A Klasowe i tak jest do dzisiaj . ta sama aprobata mówi że do tych profili w kolorze trzeba wkładać stal 2 mm grubości. problem w tym że Rabień nigdy takiej stali nie stosował , natomiast wkładał syal 1,25 hadlej (perforowana ) i zdarzało się w odcinkach powyrzej 1 m. Ci producenci którzy urzywaja sy\tali zgodnej nigdy nie mieli prpblemów a jest takich na dzień dzisiejszy ok 120 firm ( lista w Aprobacie ) . Tak wię Panie Bartku jak Pan do tego swoje WYMARA włoży stal 1,25 lub mniej w kolorze tez będzie Pan miał problemy . FIZYKI PAN NIE ZMIENI
maska

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » sob lut 14, 2009 10:47 pm

Aprobata, to papier wydany przez ITB na podstawie dostarczonych do badań materiałów, okien profili itp. To, co później wprowadza się na rynek, to druga strona medalu. Profile economy to nie jest nawet klasa "B" i nadaje się do robienia okien gospodarczych. Widziałem aprobaty kilku firm, a potem też gotowe profile. Pomierzcie sobie grubosci ścianek zewnętrznych i dopuszczalne tolerancje wymiarowe i zobaczycie, że się zdziwicie. Kto to sprawdza z producebtów? Nikt, chyba, że pojawią się problemy na produkcji. Aluplast do dzisiaj oznakowuje partie materiału z różnych exstruderów, bo nie ma możliwości skojażenia profili z dwóch różnych maszyn. A aprobatę mają ważną. Oknoplast Kraków też reklamował, że u nich to tylko klasa"A" i co? G... prawda była. Więc z takimi rewelacjami i powoływaniem się na to, co w aprobatach proszę mi nie wyjeżdżać, bo tego nikt nie kontroluje w tym kraju. A jak nawet udowodni się firmie, że dostarcza profile niezgodne z aprobatą, to nie ma żadnego paragrafu i sankcji na ukaranie kogokolwiek. Wolna amerykanka i tyle.

A stali 1,25 nie stosuję. Może zdarzyć się 1,35, a to z tego powodu, że tolerancja na stali to 1,5 mm +/- 015 mm.
-Wymar seria S3000 jest w klasie "A" i "B" w białej masie (okleiny tylko w klasie "A"); stal 1,5; 2,0; 2,5 i 2,75 mm w zależności od wymaganej statyki elementu.
-Wymar serii S3000NL, czyli holenderski jest tylko w klasie "A", a stal dostępna tylko 2,0; 2,5 i 2,75 mm, bo takie są wymagania na zachodzie.

maska
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: maska » ndz lut 15, 2009 9:29 pm

Panie Bartku jednak zapraszam do lektur aprobat technicznych systemów które pan opluwa.ja osobiście aprobaty Wymara nie czytałem , ale doskonale znam aprobatę GEALAN bo na tym systemie robię okna. Gealam ma profile A Klasa i B klasa tak jak jest to w Wymarze . Załorzę się z panem o przyslowiowe piwo że w grupie WYmara też są producenci który mają problem z jakoscią nie Wymara ale okien przez siebie wytworzonych. Niestety jest powszechna sprawa - gonitwa za ceną i dlatwgo stal 1,25 i cieńsze . Dobre okna wykona Pan też z DECCO ,pod warunkiem urzycia odpowiednich materiałow . Czy to GEALAN, czy to Aluplast , czy VEka ,czy WYMAR na wszystkich tych systemach czas produkcji okna jest podobny. Z tego co wiem to Pan nie produkuje 1500 okien dziennie , ja też. Tak więc dywagacje wolniej ,szybciej zamienił bym na "lepiej " . Rąbień na Gelanie pod koniec współpracy z Gealan produkował ok 2000 okien dziennie. . I Panu i mnie do takich ilości bardzo daleko . I niech tak pozostanie . Ja wolę lepiej, czego i Panu życzę
maska

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » pn lut 16, 2009 7:19 pm

To się okaże jak będzie dalej teraz tylko czas działa na korzyść klientów, a winny jest Producent!!! okien oczywiście:)

tomazi75
Czytelnik
Czytelnik

OKNA-RĄBIEŃ - tanie okna

Post autor: tomazi75 » wt lut 17, 2009 10:12 am

:lol: Drodzy moi ! No nie oszukujmy się. Klienci biegaja, szukają tanich okien. Trafiają na Rąbień. Przy zamówieniu wszystko pięknie, ładnie. Przy odbiorze hmmm to już różnie A użytkowanie ? Tragedia.
Kliencie drogi ! Dobry towar nie jest tani !
Pozdrawiam

Spahis
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: Spahis » wt lut 17, 2009 11:05 pm

hej biznesmeny,
jo mom najtańsze w Polska łokna - po 250 netto za O34
profila mam chinola za 2,5 eurasa
złom mam za 9 euraska z bilska
sybe mam po 45 ze świentego miasta
to cud - mówia wam
nie mama zadnych spadków - dynamika mam duża
mowie wam - bedzieta muchy bić w moim sracu jak zbankrutujeta
hehehe
tera wchodze w aluminium - tyz bede najatansy w dzwiach - po 450 beda dla dilera. Moje placa mi keszem a wam cym płaca - figiem wam placa wasze dilery. miejta je sobie bo u mnie to sie odbijaja jak slysa o gotowka. niemce tyz njie chca dawac gotowka - cfaniaki

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » śr lut 18, 2009 8:01 am

Hej, Spahis, no to jest teraz początek końca twojej tanizny na chinolu. Profilek Ci podrożał o 51,70% licząc od najniższego kursu Euro w 2008r, o okuciu nie wspomnę. Czy Wy tego qurde n ie liczyci, czy co? Jak nawet Decco otworzy produkcję w Polsce, w co teraz wątpię, to i tak będą musieli w euraskach za komponenty zapłacić.
Kończy się era tanich okien w Polsce dla Polaka. Przy takim kursie euro jest era tanich okien w Polsce dla Słowaka.
Kurs 6 zyla i Polska Chinami Europy.

Awatar użytkownika
perfektaokna
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: perfektaokna » śr lut 18, 2009 10:42 am

1. Złota zasada Murphy'ego - zasady określa ten kto ma złoto.
2. Jeżeli coś może się nie udać - nie uda się na pewno.
3. Nigdy nie kłóć się z głupcem, ludzie mogą nie dostrzec różnicy.
4. Trudne problemy pozostawione same sobie, staną się jeszcze trudniejsze.
5. Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo, na pewno to zepsujesz.
7. Wszystko co dobre jest nielegalne, niemoralne, albo powoduje tycie.
8. Doskonały i nieomylny inżynier to taki, który unika drobnych błędów na drodze do wielkiej katastrofy.
14. Prowizorka zawsze okazuje się najtrwalsza.
15. Nieważne jak dobrze wykonasz robotę, twój szef i tak będzie chciał byś ją poprawił.
17. Doświadczenie to coś, co zdobywasz tuż po chwili w której go potrzebowałeś.
22. Głupcy są tak pomysłowi, że niemożliwe jest stworzenie czegoś, z czym każdy głupi sobie poradzi.
24. Rzeczy ulegają zniszczeniu, wprost proporcjonalnie do swej wartości.
25. Wszystkie sprawy szlag trafia jednocześnie.
26. Jeżeli wydaje ci się, że już gorzej być nie może - na pewno będzie.
27. Zawsze, kiedy wydaje ci się, że będzie dobrze - kompletnie się mylisz.
28. Zawsze, kiedy wydaje ci się, że będzie źle też się mylisz - będzie jeszcze gorzej.
33. Wymiary będą zawsze podane w najmniej użytecznych jednostkach.
63. Każdy skomplikowany montaż wymaga trzech rąk.
64. Każdy prosty montaż wymaga czterech rąk.
itd..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » czw lut 19, 2009 8:35 pm

Rąbię dźwignął cenę bo nie może dać rady z reklamacjami dlatego druga podwyżka w tym roku. Chyba przeinwestowali a kredyty trzeba płacić!!!

Awatar użytkownika
KNMTG
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: KNMTG » czw lut 19, 2009 9:15 pm

z tego co wiem to 3/4 produkcji OKNA Rąbień lokowane jest po za granicami RP. Wydaje się, że jest to firma wysoko notowana w rankingu WZOROWYCH płatników dla poddostawców. Przy takim obrocie jakiekolwiek zawirowanie w cash flow odbija się sporym echem w branży.
:idea:
P.S. z przykrością muszę powiedzieć, że są już KANDYDACI na BANKRUTÓW w branży i jeśli im sprzedaż nie ruszy za nie bawem to dojdzie do upadków. Zwracam uwagę, że w przypadku windykcji komorniczej ucierpią podmioty współpracujące z bankrutem jako jego dłużnicy. Banki są bezwzględne :twisted:
jawaryn :)

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » pt lut 20, 2009 9:55 am

To prawda... komornicy upomną się nie tylko o niezapłacone faktury ale też o odsetki za opóźnienia za ostatnie lata :)
i wtedy nie jest miło:)

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » pt lut 20, 2009 10:27 am

U mnie różnie bywało. Na inwestycjach developerzy różnie płacili. Były problemy z terminowościa zapłat za towary, jak u każdego przypuszczam. Nigdy jednak nie byłem straszony sądami. Dlaczego?
Nie rozmawiam z dostawcami z poziomu ceny. Złotóweczka więcej na m2 szkła to nie katastrofa, czy w innych materiałach, to samo. Po drugie trzymam się jednych dostawców nie zważając na koniunktutę, bo długa współpraca to budowanie zaufania. Nie skaczę z kwiatka na kwiatek, jednym słowem. No i jak masz problem, to dzwoń jako pierwszy, a nie wyłączaj telefonu, żeby cię księgowa lub dyrektor handlowy od dostawcy nie nękał. No i mówie prawdę, a nie ściemy walę. Szczerość musi być przy spowiedzi, ale i w biznesie nie zaszkodzi.
To tyle, bo na ten temat można by sporo, pisać.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » pt lut 20, 2009 12:40 pm

Bartłomniej, pytasz dlaczego Ciebie nie ganiali po sądach czy sugerujesz że przesadzam?
Sprawa wygląda tak: upada Producent okien. Z powodów różnych - bo się przeinwestował, bo miał za niską cenę, bo miał swoich kochanych dealerów którzy niepłacili i jeszcze inne. Wchodzi komornik i licytuje co się da. Jak mu brakuje na spłaty to sięga po niezapłacone faktury i odsetki z ostaniego roku bądź dwoch.
Już tak kiedyś było kilka lat temu, tylko nie pamiętam przy upadku której firmy.
Więc drżyjcie Wy niepłacący terminowo za swoje okna. (Wy - chciałem uzyć gorszego słowa :wink: )

Aha, wątek troszkę uciekł od tematu.. sorry jeśli w Rabieniu czujecie się pokrzywdzeni moją wypowiedzią - absolutnie nie miałem Was na myśli.

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » pt lut 20, 2009 9:46 pm

i znowu sie zima zrobiła i przez okna Okna -Rabień wieje
Coś w tym jest!!!
Klienci przychodzą i się skarżą

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » pt lut 20, 2009 9:59 pm

To trzeba sprzedawać porządne okna, a nie jakieś śmieci i z klientami spokój będzie. Od 3,5 roku mam spokój z reklamacjami. Na Wymarze zawsze drogi profil miałem, ale właśnie z nimi mam największy rozwój firmy i "0" reklamacji (no chyba, że szyby po umyciu jakieś skazy mają)
Ale szyby to inna brocha. Jakość materiałów do produkcji. Nikt mnie nie przekona, że z byle czego można prom kosmiczny sklecić.
Weź Deceunincka, Wymara, Vekę lub Schucko i spokoju będziesz miał więcej. Humor Ci się poprawi, a raczej poprawią Ci go zadowoleni klienci.
Pozdrawiam.

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » pt lut 20, 2009 10:22 pm

już blisko od 3 lat nie sprzedaje tego badziewia sprzedawałem rok na przełomie 2005-2006 roku i teraz mam tylko problemy bo fabryka ma wszystko w nosie.
Cwaniaki i tyle maja wszystko w d.... i zganiają na profil albo na montaż, a racji nie maja badziewiarze totalni ,zajmuje się oknami od 11 lat i jeszcze się z takim olewaniem nie spotkałem, dobrze tylko że moja sprzedaż to tylko około 20% sprzedaży z tamtego okresu bo bym musiał się chyba zapaść pod ziemię widząc tych niezadowolonych klientów przychodzących do mnie.
Każdemu się jakieś wpadki zdarzają mnie również (moją największą wpadką było sprzedawanie ich okien) ja się nauczyłem i wyciągnąłem wnioski, a ten "Producent" ma wszystko gdzieś.
Nie interesuje mnie że są klientami portalu Oknonet i może administrator mieć mi za złe jak się wypowiadam ale naprawdę musi ktoś się wziąć za te nieuczciwe firmy.

dandi
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: dandi » ndz mar 22, 2009 10:09 pm

To co oni wyprawiają to szczyt beszczelności ostatnio serwis wezwany do powyginanych okien na gelanie stwierdził że to wina dealera ponieważ
cytuję "sprzedawca dobrze wiedział że sprzedaje bubel ponieważ to była taka partia okien wyprodukowana na gelanie a bardziej gównianego profila
świat nie widział na szczęście rąbień szybko się z niego wycofał " żeby klient nie był moim kolegą to bym w to nie uwierzył ale tym bardziej jak by mi
ktoś w mordę strzelił bo wyszło na to że świadomie wepchnołem mu bubel autentycznie jak następnym razem spotkam tego pana serwisanta obiję
mu mordę .

LIDER
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: LIDER » ndz mar 22, 2009 11:13 pm

ja też coś powiem , ale ogólnie..
produkuję porządne okna, na profilu foris ,, porządne okucia maco , a nie przereklamowane roto , nie oszczędzamy na stali , dajemy najdroższe szyby a nasze okna są średnio 30-90zł droższe od dobroplast, stolar , rąbień itd.
kto teraz odpowie za złą jakość okien , wielki producent , którego jednostka nie interesuje , czy biedny dealer , który to okno sprzedał aby pozornie więcej zarobić?. Proponuję wam , mali przedsiębiorcy , pomyślcie czym handlujecie ...

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » pn mar 23, 2009 10:07 am

dandi pisze:To co oni wyprawiają to szczyt beszczelności ostatnio serwis wezwany do powyginanych okien na gelanie stwierdził że to wina dealera ponieważ
cytuję "sprzedawca dobrze wiedział że sprzedaje bubel ponieważ to była taka partia okien wyprodukowana na gelanie a bardziej gównianego profila
świat nie widział na szczęście rąbień szybko się z niego wycofał " żeby klient nie był moim kolegą to bym w to nie uwierzył ale tym bardziej jak by mi
ktoś w mordę strzelił bo wyszło na to że świadomie wepchnołem mu bubel autentycznie jak następnym razem spotkam tego pana serwisanta obiję
mu mordę .
U mnie dokładnie to samo powiedział serwisant klientowi , to absurd przecież to oni te okna wyprodukowali i nie były te okna takie tanie bo to 6 komorówka za którą musiałem z tego co pamiętam coś dopłacić . Ale jest jeden pozytyw przyznają się że wyprodukowali złe okna.
Z tego co wiem to mają z tego powodu straszne ilości reklamacji.

sir_hill_martin
Małomówny
Małomówny

Post autor: sir_hill_martin » pn mar 23, 2009 4:56 pm

,,,no to ja mam pytanie, czy juz GEALAN doszedł ładu z tą 6stką?,,,czy jest ona poprawiona?,,bo niektórzy producenci nadal przecież produkują na 6stce GEALANA ,,,rama bez coexu i skrzydło 5komorowe,,,teraz GEALAN jest ok czy nie?

kubix
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: kubix » pn mar 23, 2009 8:29 pm

Witam
jestem producentem okien na Gealan od 7 lat . Profil S 8000 (6k ) jest produkowany przezemnie w 80 % pozostałe 20 % to S 3000 (5 k ) i konstrukcje specalne - HST , okiennice . Kolor ( akryl i okleina ) to 57 % mojej produkcji .Od początku 2008 6k w kolorach to tak naprawdę 5 k ( ale tylko kolor ) , do skrzydła 8068 w kolorach ( skrzydło zlicowane ) wkładana jest stal na której w całosci leży szyba i ma statyke 1,5 mm - 4 ,25 Ix a 2 mm - 5 ,35 ix . My w gealanie to skrzydło nazywamy "idiotoodporne " - bo jest tak sztywne . Rabień produkował okna na skrzydle 8065 ( 6k) z uzyciem stali 1, 2mm o Ix=0k 1,12 . Jak Rabień zaczoł intensywnie sprzedawać ten produkt poczułem sie zagrozony . zakupiłem jedno okno i rozebrałem na czynniki pierwsze . polecam chętnym aby sami sprawdzali takie firmy . Jestem Święcie przekonany ze Rabień produkując na Aluplascie będzie miał takie same problemy co przy gealenie . Tam nie jest problem z profilem tylko problem z mentalnościa i sposobem podejscia do interesu ,co potwierdzaja posty na tym forum . Dobrze wam tak wsxzystkim dealarem którzy podejmujecie decyzje o zakupie okien tylko na podstawie ceny. . Odpowiedzcie sobie ile zarobiliście na tym dealu , bo teraz z tego co czytam będziecie musieli oddać kliejentowi za reklamacje , bo Rabień jak widac zostawia was z problem.
Ja sprawdziłem u siebie reklamacji na 6k miałem przez 4 lata 5 . Dwie w wyniku błędnego montazu ( ale niestety montaż robiony przez moich ludzi ) , dwie w wyniku uszkodzenia okleiny ( trzeba było wymienić trzy skrzydła , ale to tęż błąd człowieka , ) , jedna to wygięte skrzydło - brak otworów dekompresyjnych - też błąd człowieka. Jak robisz dekompresje , dajesz wkrety w odpowiednich odległosciach no i wkładasz dobra stal , nie ma prawa cokolwiek sie stać

to sie dotyczy wszystkich profili - Gealan , Veka ,Wymar , Aluplast

josek73
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: josek73 » pn mar 23, 2009 8:58 pm

kubix i o to chodzi
Z każdego profila można wykonać dobre okna i z każdego złe. Tu chodzi o jakość wykonania i rzetelność producenta.
Lepiej czasem zapłacić kilka procent więcej i mieć czyste sumienie sprzedając Klientom towar dobrej jakości.
Poza tym jak wspomniałeś to sprzedawca jest gwarantem w stosunku do kupującego i on będzie płacił za szkody, a dopiero potem może się upominać u dostawcy.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » wt mar 24, 2009 10:22 am

Ale problem jest w tym, że przez bardziej lub mniej prawdziwe historie związane z Gelanem i Rąbieniem traci na tym głównie Gelan.
Ale też jest po częsci sobie sam winien, bo wiedząc w co wchodzi powinien wymóc na producencie lepszy rygor.. Tylko kto by zaryzykował utratę takiego potężnego odbiorcę?
I tak oto dalej będzie toczyło się życie.. bez zmian.

DUDEK
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: DUDEK » wt mar 24, 2009 1:13 pm

[quote="josek73"]kubix i o to chodzi
Z każdego profilu można wykonać dobre okna i z każdego złe. Tu chodzi o jakość wykonania i rzetelność producenta.
Moim skromnym zdaniem, które podparte jest piętnastoletnim doświadczeniem w technologii produkcji okien z PCV, OKNA-RABIEŃ mają ciągle problem z właściwym szkleniem okien. A winni są za to technicy od dostawcy profili bo nie potrafią tego wyeliminować przeprowadzając właściwe szkolenie na tym stanowisku. Mam tylko nadzieję, że wiedzą jak to należy robić.

finlandia
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: finlandia » wt mar 24, 2009 3:14 pm

A sądzicie że nie wiedzą? Nie sądzę.
Mam wrażenie że w firmach o strategii CCC jedynym elementem szkolenia jest "główkowanie" jak by tu zrobić taniej. Nie sądzę by ktoś tam kiedyś zapytał jak to zrobić by było lepiej.

M.Radomiak
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: M.Radomiak » wt mar 24, 2009 3:54 pm

Wydaje mi sie,ze odsyłanie klienta przez producenta okna do wytwórcy jego elementów jest bzdurą.Hipotetycznie producent okkien sprowadza profile z Chin,i co wtedy?

DUDEK
Czytelnik
Czytelnik

Post autor: DUDEK » śr mar 25, 2009 1:11 pm

M.Radomiak pisze:Wydaje mi sie,ze odsyłanie klienta przez producenta okna do wytwórcy jego elementów jest bzdurą.Hipotetycznie producent okkien sprowadza profile z Chin,i co wtedy?
Oczywiście klient reklamuje w producenta okien. Natomiast, jeśli nawet profile będą pochodziły z Marsa to firmą opiekują się technicy od dostawcy profili. W interesie obu stron, a już na pewno tanio produkującego producenta powinno być to żeby takich reklamacji nie było. To są przecież niemałe koszty, które należy odjąć od zysku z takiego ona. W przedstawionej wyżej sytuacji bilans jest ujemny. A firma nie jest wtedy CCC tylko -CCC.

krzysztofp
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: krzysztofp » śr kwie 22, 2009 12:15 am

Nie znam firmy, nie znam jej produktów. Nie mniej podsyłam kolegom link który trochę wiedzę o tym producencie wzbogaci.
http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,904 ... nieni.html
Gdyby przypadkiem tekst był juz archiwalny, to proszę.
Oszukani i zwolnieni Strona 1
http://gazetapraca.pl/gazetapraca/20290 ... 23644.html 2009-04-21 19:00:11
Oszukani i zwolnieni
ak 2009-04-21, ostatnia aktualizacja 2009-04-21 16:58:51.0
31 Filipinczyków koczuje od wczoraj w schronisku dla bezdomnych. Pracownicy firmy "Okna -
Rabien" spod Aleksandrowa zostali w przeciagu jednego dnia zwolnienia z pracy oraz
wyrzuceni z kontenera, który słu'ył im za dom.
Jak donosi Ekspress Ilustrowany, obcokrajowcy tułali sie noca po Rabieniu a nastepnie trafili do koscioła. Pomógł im
ksiadz, który nie mógł uwierzyc własnym oczom, kiedy rano przed kosciołem zobaczył le/acych na schodach ludzi. Gmina
znalazła dla nich miejsce w schronisku dla bezdomnych, gdzie przebywaja od wczoraj. - Na schodach i na kostce
brukowej pokotem le/eli ludzie. Spali na tobołkach i na kurtkach, pozwijani w kłebek. Zorganizowałem im czym predzej
jakas wykładzine i wpusciłem do kaplicy, bo temperatura na zewnatrz była niewiele wy/sza ni/ zero stopni - relacjonuje
dla Ekspressu ksiadz Andrzej z Rabienia. Na mszy poprosił mieszkanców o pomoc dla Filipnczyków. Jeden z
miejscowych piekarzy dostarczył chleb, ludzie przyniesli /ywnosc i ubrania. 31 osób zostało umieszczonych w noclegowni
dla bezdomnych po interwencji burmistrza gminy Aleksandrów. Wczoraj do byłych pracowników przyjechał konsul.
Filipinczycy nie chca ju/ pracowac przy produkcji okien, bo zostali oszukani. Ich dokumenty zatrzymała firma
posredniczaca w zatrudnieniu, nie maja te/ pieniedzy. Czuja sie wykorzystani, bo mieli zarabiac 500 dolarów miesiecznie,
tymczasem po dwóch tygodniach otrzymali 650 złotych wynagrodzenia. Przypominaja te/ niedawna demonstracje w
Aleksandrowie, podczas której grupa osób zwiazanych z prawica domagała sie niezatrudniania cudzoziemców, którzy
odbieraja prace Polakom.
Obywatele Filipin skar/a sie równie/ na warunki, jakie panowały w zakładzie. Mówia, /e nie dostawali wody do picia,
musieli nocowac w ciasnym i dusznym kontenerze, a w pracy wyzwiska ze strony przeło/onych były codziennoscia.
Niezadowoleni z warunków, w czwartek nie stawili sie w pracy. Zamiast tego udali sie do Warszawy, prosic o pomoc w
rozwiazaniu sprawy konsulat. Poniewa/ nie udało im sie uzyskac pomocy, w piatek powrócili do pracy, ale na miejscu
czekało na nich natychmiastowe wypowiedzeniea własciciel zakładu kazał im wyniesc sie z kontenera.
Według burmistrza Aleksandrowa, Jacka Lipinskiego, w ten sposób przekazujemy obcokrajowcom bardzo negatywny
obraz naszego kraju. Wielu Polaków pracujacych zagranica równie/ mo/e sie zetknac z takim podejsciem do ich
problemów oraz praw.
ak
Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA

Pozdrawiam

Kemor
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: Kemor » pn kwie 27, 2009 5:38 pm

No to chłopcy błysneli! Pięknie! Pięknie!

Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Post autor: Bartłomiej Zegadło » pn kwie 27, 2009 5:57 pm

Właśnie chłopcy się tłumaczą na Oknonecie.
Tak na marginesie, to za psie pieniądze ich zatrudnili. Niech się teraz tłumaczą. Trzeba było Polakom dać pracę, to ci by nie jęczeli o kurs dolara. Tylko, że nasz rodak więcej kosztuje. Ale tak, tu trzeba z Dobroplastem na rynku powalczyć. Cwaniaczki śmieszni.
No i nie ma sie co dziwić, że z oknami jest jak w tytule postu. Gdybym z łapanki pracowników zatrudniał i to jeszcze z łapanki w Azji, to też bym bele g...o produkował.
Pięknie chłopaki, pięknie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted:

ONYX2
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: ONYX2 » pn kwie 27, 2009 10:01 pm

Nie popieram zatrudniania obcokrajowców zamiast dać zarobić dobrym POLSKIM fachowcom,
W tym całym zamieszaniu Rąbień chciał wycyckac filipiaków a oni Rąbień a wychodzi na to że zawiniło filipińskie pośrednictwo pracy ale pewny byc tez niemogę.
Najważniejsze to dogadać się od początku.
http://www.oknonet.pl/okna/typy_okien/t ... 12815.html

krzysztofp
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: krzysztofp » pn kwie 27, 2009 11:33 pm

Bartłomiej Zegadło pisze:Właśnie chłopcy się tłumaczą na Oknonecie.
Tak na marginesie, to za psie pieniądze ich zatrudnili. Niech się teraz tłumaczą. Trzeba było Polakom dać pracę, to ci by nie jęczeli o kurs dolara. Tylko, że nasz rodak więcej kosztuje. Ale tak, tu trzeba z Dobroplastem na rynku powalczyć. Cwaniaczki śmieszni.
No i nie ma sie co dziwić, że z oknami jest jak w tytule postu. Gdybym z łapanki pracowników zatrudniał i to jeszcze z łapanki w Azji, to też bym bele g...o produkował.
Pięknie chłopaki, pięknie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :twisted:
Faktycznie. Ale jak to sie ma do kolejnego artykułu - link w załączeniu http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ ... pracy.html

lub jak kto woli treść poniżej.

K... je...!, czyli czas wracac do pracy
Agnieszka Urazinska, Marcin Masłowski 2009-04-26, ostatnia aktualizacja
2009-04-26 20:12:57.0
Wyrzuceni przed tygodniem z pracy Filipinczycy znów wrócili do baraków w fabryce okien.
Noclegowni w Aleksandrowie nie było stac na ich utrzymanie. Dramat robotników próbuja
wykorzystac miejscowi politycy
Rabien to wies poło(ona kilka kilometrów od Łodzi. Do niedawna znali ja - jako "zagłebie skarpetkowe" - głównie
Rosjanie i Ukraincy. Kilka lat temu Rabien zaczał sie kojarzyc tak(e z oknami. Rafał Kucharski razem ze wspólnikami
postawił wielka fabryke. "Okna Rabien". Na okna, tak jak na szparagi, jest sezon. - Przychodzi wiosna, robi sie ciepło i
ludzie mysla: "trzeba dokonczyc dom". Wtedy potrzebuje do pracy nawet i tysiaca pracowników - opowiada prezes
Kucharski. - Jeszcze rok temu obje(d(alismy wszystkie urzedy pracy, wszystkie wioski i miasteczka w województwie.
Nawet specjalny autobus mielismy, (eby przywoził pracowników z Sieradza i Skierniewic. Ale rak do pracy wcia( było za
mało.
Włosi i Skandynawowie czekali na okna z Rabienia, a nie miał ich kto robic. Wtedy Kucharski pomyslał o robotnikach z
zagranicy. - Myslelismy o Chinczykach albo Wietnamczykach, ale w koncu staneło na Filipinczykach. Znaja angielski, bo
to ich jezyk urzedowy, sa katolikami, a Filipiny słyna z eksportu robotników. Opłacało sie zafundowac sto biletów
lotniczych, byle tylko u mnie pracowali. Tak myslałem.
Do Rabienia stu me(czyzn przyjechało z wyspy Negros w połowie marca. Wytrzymali w fabryce miesiac. - Pracowałem w
Arabii Saudyjskiej, Malezji, nawet dla Gazpromu na Sachalinie robiłem w strasznym mrozie - Jefferson Yambao
pokazuje swoje zdjecia w rosyjskiej uszance. - Ale nigdzie nie było tak zle jak w Rabieniu. Traktowali nas jak
niewolników. Mieszkalismy w ciasnych kontenerach, zawilgoconych, bez ogrzewania - Jefferson pokazuje zdjecia, które
zrobił swoim starym canonem. - Jedzenie? Chleb twardy jak kamien, ry( gotowany raz na trzy dni. My znamy sie na ry(u:
to sie nie nadawało do jedzenia. Cadnych owoców, raz tylko dali jabłka. Do ry(u czasem dorzucali zimne parówki.
- Najgorzej, jak zmiana zaczynała sie o szóstej i przez trzy godziny musielismy pracowac głodni. Potem pietnascie minut
przerwy na sniadanie i nagle głos "K... je...!". Nie wiedzielismy, co to znaczy. Szef mówił, (e to sygnał powrotu do pracy -
mówi Sonny.
Po nie całym miesiacu Filipinczycy uciekli. Schronienia udzieliła im noclegownia dla bezdomnych w Aleksandrowie
Łódzkim.Wsobote doszło do kolejnego dramatu. - Przyszli urzednicy i powiedzieli, (e musimy opuscic noclegownie, bo
jesli tu zostaniemy, grozi nam areszt. Kazali nam wracac do Okna Rabien, a tego nie chcemy - wyjasniał przera(ony
Allan, nieformalny przywódca grupy.
Wiadomosc potwierdza Krystyna Buda-Sowa, rzecznik burmistrza Aleksandrowa: - Nie pracuja ju( w fabryce, wiec ich
wizy traca wa(nosc i w Polsce przebywaja nielegalnie. Poza tym gmina miała udzielic im schronienia w noclegowni
przez cztery dni, a minał ju( tydzien - wyjasniała. - Były pracodawca zgodził sie, (eby wrócili do baraków i w nich
mieszkali do rozstrzygniecia sprawy.
Wkoncu filipinscy robotnicy zgodzili sie wrócic do baraków.Wsobote, spakowani, czekali na autobus, który miał ich
przewiezc do Rabienia. Wtedy pod noclegownia doszło do sprzeczki polityków, którzy tak(e pojawili sie na miejscu. - Nie
powinni wracac do pracodawcy, od którego uciekli - mówiła Agnieszka Wojciechowska (PiS), która przyjechała tu( przed
planowanym odjazdem autobusu. - Chcemy dopilnowac, (eby nie stała im sie krzywda.
- Organizowaliscie przeciwko nim demonstracje (gdy fabryka zdecydowała sie na zatrudnienie Filipinczyków,
przedstawiciele PiS zorganizowali protest - przyp. red.), a teraz pojawiacie sie i udajecie, (e chcecie ich bronic! -
ripostowała posłanka PO, Agnieszka Hanajczyk.
Najspokojniejsi byli Filipinczycy. Siedzieli zrezygnowani na walizkach i patrzyli na kłócace sie kobiety. - Nie rozumiem. O
co chodzi? Co z nami bedzie - dopytywał jeden z robotników.
Wkoncu zwasnieni doszli do porozumienia, a Filipinczycy podjechali pod fabryke. Tam te( doszło do zgrzytów, bo ju(
pod brama okazało sie, (e prezes Rafał Kucharski byłych robotników sie nie spodziewał. - Jak to, przecie( wszystko
było uzgodnione - mówiła mu do słuchawki Renata Swieciak-Ruda, zastepca burmistrza Aleksandrowa.
A zdezorientowani Filipinczycy znów siedzieli w słoncu na walizkach. - Nie chca nas? Cos sie zmieniło? - martwili sie.
Kucharski przyjechał pod fabryke. Zgodził sie wpuscic robotników do baraków i wypłacic im pensje za przepracowane
dni w kwietniu. Nie zgodził sie, (eby byłym robotnikom towarzyszyły na terenie zakładu media, choc ci o to prosili.
Dlaczego zgodził sie, by "buntownicy" mieszkali w barakach? - Bo wszyscy jestesmy ludzmi. Robie to, choc codziennie
przez nich trace 20 tysiecy złotych - podkreslał.
Filipinczycy czekaja, a( rzad w Manili znajdzie pieniadze na bilety lotnicze do kraju. Bardziej prawdopodobne jednak, (e
za ich powrót zapłaci nasz Skarb Panstwa.

Raporta „Witajcie w lepszym swiecie” o Filipinczykach w Rabieniu w poniedziałek w „Duym Formacie”.

Agnieszka Urazinska, Marcin Masłowski
Tekst pochodzi z portalu Gazeta.pl - www.gazeta.pl © Agora SA

Czekam na reportaż. Oceniać nie próbuję.

Saperos
Zaangażowany
Zaangażowany

Post autor: Saperos » wt kwie 28, 2009 9:39 am

Obejrzyjcie Panoramę od 18 minuty i 37 sekundy

http://www.tvp.pl/nowytvpinfo/panorama/ ... 42009-1830

krzysztofp
Rozgadany
Rozgadany

Post autor: krzysztofp » śr kwie 29, 2009 12:12 am

Link do sygnalizowanego reportażu - http://wyborcza.pl/1,75480,6547588,Wita ... iecie.html.
Treść poniżej.
Witajcie w lepszym swiecie
Marcin Masłowski, Agnieszka Urazinska 2009-04-28, ostatnia aktualizacja
2009-04-27 21:08:07.0
Pietnascie minut przerwy na sniadanie i nagle głos: "K... je...!". Nie?wiedzielismy, co to
znaczy. Szef mówił, #e to sygnał powrotu do pracy
Gdy ksiadz Andrzej Mikołajczyk, proboszcz parafii w podłódzkim Rabieniu, chciał wyjsc rano z plebanii, nie mógł
otworzyc drzwi. Pchał je i pchał.Wkoncu udało mu sie wyjrzec. Na ganku spał skulony me3czyzna. Obok niego kolejny.
I jeszcze jeden. Trawnika okalajacego pomnik Jana Pawła II własciwie nie było widac spod stosu ciał, toreb i plecaków.
"Bo3e, co wy tu robicie?" - krzyknał. "Przepraszamy ksiedza, ale nie mielismy gdzie pójsc" - odpowiedział po angielsku
Allan.
Ksiadz Andrzej o nic niespodziewanych gosci nie pytał. Wpuscił na plebanie wszystkich Filipinczyków, którzy nocowali w
przykoscielnym ogrodzie. Nakarmił i napoił goraca herbata. Nastepna noc spedzili u niego pod dachem. - Ewangelia
mówi "nakarmcie", to nakarmiłem. O czym tu mówic? - wzdycha proboszcz Mikołajczyk.
Filipinczycy z wdziecznosci, nieproszeni, wysprzatali mu cały kosciół. Proboszcz znał swoich gosci. Od ponad miesiaca
pracowali w fabryce okien, która widac z dzwonnicy. Co niedziela byli na mszy. Ksiadz chwycił za telefon. "Niech pan
oka3e ludziom miłosierdzie" - poprosił prezesa Kucharskiego.
Prezes fabryki przyjechał na plebanie. Filipinczykom dał piec minut na decyzje, czy chca wracac do fabryki. Nie chciał
nikt.
Wtedy ksiadz zaalarmował burmistrza. A ten zaprosił Filipinczyków do noclegowni dla bezdomnych, która o tej porze
roku stoi pusta (bezdomni wyniesli sie z poczatkiem wiosny). - Trzeba było jakos ludziom pomóc. Oni nie mieli gdzie sie
podziac, nie znaja jezyka, nie maja pieniedzy, 3eby wrócic do domu - mówi Jacek Lipinski, burmistrz Aleksandrowa
Łódzkiego. - Dajemy im jedzenie, musielismy te3 wezwac lekarza, bo
ci robotnicy sa na skraju depresji.
Co dalej z nimi bedzie, nie mam pojecia.
Nudza sie.Wkoncu ile mo3na siedziec w ogromnej sali i wpatrywac sie w telewizor z polskimi programami. Z tych nudów
wzieli sie do pielenia ogródka. Chca pomagac, wstydza sie, 3e sa cie3arem. Niepotrzebnie.
- Tak miłych gosci nigdy nie mielismy. Nie pija. Usmiechnieci, uczynni, 3yczliwi - wychwala Irena Kajszczak, kierowniczka
osrodka. - Powoli dochodza do siebie. Tylko chleba nie chca jesc. Maja dosc, bo mówia, 3e w fabryce okien 3yli tylko o
chlebie i wodzie.
Nieformalnym przywódca 31-osobowej filipinskiej grupy jest Allan Arabia. To on rozmawia z mediami, to na niego
koledzy patrza, gdy trzeba podjac jakakolwiek decyzje. Po kilku dniach w noclegowni Allan nie panuje nad emocjami.
Rozmawiajac z nami, płacze: - Na Filipinach mam 3one i 14-letniego syna. To dla nich zdecydowałem sie wyjechac do
Europy - opowiada i co chwila wyciera oczy kraciasta chustka. - Kilka miesiecy temu mojego syna poraził prad. Udało mu
sie prze3yc, ale zostały du3e blizny. Leczenie trwa. Chciałem uzbierac pieniadze na leki i na operacje.
Allan mówi najwiecej, ale 3ala sie wszyscy.
Sonny pracował na Filipinach jako DJ w radiu. Nie starczało na 3ycie dla niego i dwójki dzieci - ma 12-letnia córke i 6-
letniego syna. - Obiecałem im, 3e bede w Polsce pracował i 3e bedzie nam lepiej. Nie jest. Hona zamartwia sie o mnie,
płacze. A ja ja pocieszam, 3e teraz, w noclegowni, ju3 nie jest zle. Traktuja nas jak ludzi.
Rowen jest instruktorem tanca, ale kiedy usłyszał o propozycji pracy przy produkcji okien w Polsce, nie wahał sie. -
Myslałem, 3e przyjade do lepszego swiata i przywioze rodzinie szanse na inne 3ycie - mówi. - Za zarobione tutaj
pieniadze miałem otworzyc własna firme. Wiekszosc z nas miała takie plany.
Rabien to wies poło3ona kilka kilometrów od Łodzi. Do niedawna znali ja - jako "zagłebie skarpetkowe" - głównie
Rosjanie i Ukraincy. Przyje3d3ali tu kupowac rajstopy i skarpetki, bo prawie wszyscy w Rabieniu 3yja z przydomowych
dziewiarni. Kilka lat temu Rabien zaczał sie kojarzyc tak3e z oknami. Rafał Kucharski razem ze wspólnikami postawił
wielka fabryke - Okna Rabien. Na okna, tak jak na szparagi, jest sezon. - Przychodzi wiosna, robi sie ciepło i ludzie
mysla: "Trzeba dokonczyc dom i wstawic okna". Wtedy potrzebuje do pracy nawet i tysiaca pracowników - opowiada
prezes Kucharski. - Jeszcze rok temu obje3d3alismy wszystkie urzedy pracy, wszystkie wioski i miasteczka w
województwie. Nawet specjalny autobus mielismy, 3eby przywoził pracowników z Sieradza i Skierniewic. Ale rak do
pracy wcia3 było za mało.
Włosi i Skandynawowie czekali na okna z Rabienia, a nie miał ich kto robic. Bo jednego dnia nawet 200 Polaków
potrafiło isc na L-4, by dorabiac gdzies "na czarno", a z fabryki brac pensje. ZUS alarmowany przez prezesa, 3ewszystkie zwolnienia wystawiało kilku tych samych lekarzy, nie kwapił sie z kontrola. Wtedy Kucharski pomyslał o
robotnikach z zagranicy.
- Myslelismy o Chinczykach albo Wietnamczykach, ale w koncu staneło na Filipinczykach. Znaja angielski, bo to ich
jezyk urzedowy, sa katolikami, a Filipiny słyna z eksportu robotników. Opłacało sie nawet zafundowac sto biletów
lotniczych, byle tylko u mnie pracowali. Tak myslałem.
Do Rabienia stu me3czyzn przyjechało z wyspy Negros w połowie marca.
Wytrzymali w fabryce miesiac. - Pracowałem w Arabii Saudyjskiej, Malezji, nawet dla Gazpromu na Sachalinie robiłem w
strasznym mrozie - Jefferson Yambao pokazuje swoje zdjecia w rosyjskiej uszance. - Ale
nigdzie nie było tak zle jak w Rabieniu.
Traktowali nas jak niewolników. Mieszkalismy w ciasnych kontenerach, zawilgoconych, bez ogrzewania - Jefferson
pokazuje zdjecia, które zrobił swoim starym canonem. - Jedzenie? Chleb twardy jak kamien, ry3 gotowany raz na trzy
dni. My znamy sie na ry3u: to sie nie nadawało do jedzenia. Hadnych owoców, raz tylko dali jabłka. Do ry3u czasem
dorzucali zimne parówki.
- Najgorzej, jak zmiana zaczynała sie o szóstej i przez trzy godziny musielismy pracowac głodni. Potem pietnascie minut
przerwy na sniadanie i nagle głos "K... je...!". Nie wiedzielismy, co to znaczy. Szef mówił, 3e to sygnał powrotu do pracy -
dodaje Sonny. - Pracowalismy bez ochronnych okularów, rekawic, kombinezonów. Robota była bardzo cie3ka. Na
nagraniach, które pokazywali nam jeszcze na Filipinach, wszystko wygladało inaczej.
- Po kilku dniach nie miałem ju3 siły pracowac, nie spałem, zle sie czułem - opowiada inny robotnik z Filipin. - Poprosiłem
o pomoc, wiec wysłali mnie do zakładowego lekarza. Tamten tylko na mnie spojrzał i dał jakies lekarstwo. Nie wyjasnił
nawet, jak mam je brac. Nie pomogło, ale sto złotych od pensji za lek mi odciagneli.
- Czulismy sie jak wiezniowie. Nawet paszporty nam zabrali i nie moglismy wysyłac pieniedzy rodzinom. A w Western
Union, gdzie pieniadze ida najszybciej i najbezpieczniej, wymagaja dokumentów - dodaje Jefferson.
Po pracy robotnicy wracali do baraków. - Nie pozwalali nam swobodnie wychodzic poza teren fabryki. Musiało byc
przynajmniej pieciu chetnych, 3ebysmy mogli wyjsc - skar3y sie Allan.
Tylko raz szefowie wysłali Filipinczyków na wycieczke po Łodzi. - Nie było fajnie - 3ala sie. - Ludzie krzyczeli w nasza
strone: "Fuck you".
- Obiecywali nam du3e pieniadze, a płacili o połowe mniej - mówi Allan. I wyciaga umowe: minimalna płaca to 500
dolarów na reke. Do tego zapewnione wy3ywienie i zakwaterowanie. Z nadgodzinami mo3na zarobic nawet 750 dolarów.
Dla robotnika z Filipin to majatek.
Ale pensje wypłacane były w złotówkach - w Rabieniu za godzine pracy robotnik z Filipin dostawał 7,60 zł brutto. A 3e od
czasu rekrutacji kurs dolara sporo wzrósł, nie było szans na zarobienie chocby 500.
Sonny: - Zostalismy oszukani. Nie chcielismy w takich warunkach dłu3ej pracowac.
Na bunt zdecydowało sie 34 filipinskich robotników. Trzech kupiło bilety do Kolonii i postanowiło szukac szczescia w
Niemczech. Dojechali tylko do Swiecka. Sa ju3 w rekach stra3y granicznej. Pozostali pojechali po pomoc do konsulatu w
Warszawie. Do Rabienia wrócili z pismem podpisanym przez Edwarda Magiere, konsula generalnego. Konsul prosił
szefów fabryki, 3eby zapewnił robotnikom nocleg i wy3ywienie, zanim ci wróca na Filipiny.
Dzien pózniej pokazali list szefom.Wnocy ochrona wyrzuciła ich z fabryki. Rano znalazł ich pod drzwiami ksiadz
proboszcz.
Pod fabryke przyjechał radca prawny konsulatu. Prezes Kucharski go nie przyjał. - Usłyszałem tylko, 3ebym robił z
Filipinczykami, co sobie chce. Szefów fabryki ich los ju3 nie interesuje. 200 złotych im dałem z własnej kieszeni, bo nie
mieli nawet na wode mineralna - opowiada mecenas Lucjan Łukasik. - Skandal. Skandal. Z tego, co mi opowiadaja,
pokazuja na komórkach, to był kolejny "obóz pracy".
- Nie! Nie! Nie! To wszystko kłamstwa! - irytuje sie prezes Kucharski. - Mieli u mnie jak u Pana Boga za piecem. Lepiej
ni3 Polacy! A teraz mówia, 3e jestem zły i niedobry. Hycze im, 3eby ka3dy pracodawca tak ich traktował jak ja!
I opowiada: - Jedzenie dostawali przepyszne: ziemniaczki, schabowe.
Sam z nimi jadłem, eby sie lepiej czuli.
Ale chcieli ry3u, to załatwiłem ry3. Ogromne miski trzy razy dziennie dostawali. Jeszcze im bułki "dupki" robilismy na
nocna zmiane.Allan: - Przy stole siedzieli sami Filipinczycy. Nigdy 3aden Polak z nami nie jadł. Ani własciciel fabryki, ani nikt z szefów.
Prezes: - Kontenery im sie nie podobały? To przecie3 standard. Na budowach robotnicy w takich mieszkaja i nie
narzekaja.
- Dlaczego nie pozwalał im pan wychodzic w pojedynke?
- To dla ich dobra. Bałem sie, 3e moga zostac pobici. Były straszne protesty miejscowych, kiedy zatrudniałem
cudzoziemców.
- Dlaczego zabrał pan im paszporty?
- Paszporty? No zabralismy, bo było du3o formalnosci do załatwienia. Zakładalismy konta, potrzebne były do wyrabiania
kart bankomatowych.
- Dlaczego nie zarabiali tyle, ile w umowach?
- Byłem dla nich jak ojciec, ale skad mogłem przewidziec, 3e złoty tak osłabnie? Nie chca pracowac za takie pieniadze,
to do widzenia. Jako katolik to ja mógłbym im nawet paczki 3ywnosciowe za 500 złotych kupic, 3eby sie najedli w tej
noclegowni. Ale jako biznesmen zrobic tego nie moge.
- Dlaczego?
- Gdybym uległ, polscy robotnicy mogliby za3adac podwy3ek i innych przywilejów.
Ci na razie podwy3ek i przywilejów nie 3adaja. Buntuja sie tylko pójsciem na zwolnienie. - Praca tu jest cie3ka, a szef
zwolnił przed przyjeciem Filipinczyków blisko 250 osób, wiec poszlismy w formie protestu na zwolnienia - przyznaje
Rafał, zatrudniony przy profilowaniu ram. - My do nich nic nie mamy, tak samo jak oni zarabiamy grosze. L-4 to nasz
jedyny sposób na szefa i dorobienie sobie na lewo. O zwiazkach zawodowych mowy nie ma. O podwy3kach te3, bo
kryzys i na nasze miejsca czekaja inni. Szczególnie teraz, jak Filipinczyków wyrzucił dyscyplinarnie, a koledzy wracaja z
Wysp.
31 "buntowników" od tygodnia mieszka w noclegowni dla bezdomnych. Ogladaja telewizje, rozmawiaja na Skypie z
rodzinami, gotuja sobie ry3, który wcia3 znosza im mieszkancy Aleksandrowa. Sekretarz konsula przyjechał a3 z Wegier
(tam jest najbli3sza ambasada), 3eby pomóc rodakom. Od tygodnia wisi na komórce, próbujac od rzadu z Manili załatwic
pieniadze na bilety lotnicze. Wcia3 bez skutku.
Prezes Kucharski ju3 wystapił do wojewody, 3eby ta cofneła robotnikom pozwolenia na prace. - Wtedy ich wizy straca
wa3nosc i stra3 graniczna zamknie cała grupe w strze3onym osrodku dla cudzoziemców.
Jesli nie beda mieli pieniedzy na powrót, za bilety na Filipiny bedzie musiał zapłacic skarb panstwa - informuje dyrektor
Jacek Winiarski, odpowiedzialnyw łódzkim urzedzie wojewódzkim za sprawy cudzoziemców. - Nie sadze, 3eby rzad w
Manili wyło3ył kilkaset tysiecy złotych na przelot.
Wrabienskiej fabryce okien zostało jeszcze 64 Filipinczyków. Nie uciekaja. - Wnoclegowni nie ma wiecej miejsc - mówi
nam Allan. - Umówilismy sie z nimi, 3e poczekaja, a3 odlecimy do domu, i wtedy dopiero zrezygnuja z pracy. I zajma w
noclegowni nasze łó3ka.
- Na tym cholernym Sachalinie było lepiej. Nigdy wiecej nie przylecimy do pracy do Polski - zarzeka sie Jefferson.
- Nigdy wiecej nie zatrudnie cudzoziemców - zarzeka sie prezes Kucharski.

Marcin Masłowski, Agnieszka Urazinska
Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.pl - www.wyborcza.pl © Agora SA

Jak widać sprawa nie jest ani jednoznaczna, ani prosta. Nie próbuję nikogo oceniać i przestaję się tym przypadkiem interesować.
Ale wydaje się, że sporo dużych firm w pogoni za zyskiem i niską ceną (co równa się obrotowi) oszczędza nie tylko na materiałach
ale też na ludziach. Niskie płace (zdecydowanie za niskie, jeżeli ktoś popracował na hali, to wie) a do tego przedmiotowe traktowanie ludzi
prowadzi do obniżenia jakości produktu (fluktuacja pracowników) zawalania terminów, zmniejszenia ilości zamówień, wzrostu kosztów,
utraty wypracowanego wizerunku dobrej firm, co w konsekwencji powoduje odpływ klientów i wejście firmy na równię pochyłą.
I to jest kryzys, który coraz częściej jawi się w naszych firmach okiennych.
Pozdrawiam firmy z "ludzką twarzą"

Odpowiedz

Wróć do „Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)”