Utylizacja stolarki zgodnie z przepisami - co to znaczy?

Utylizacja stolarki zgodnie z przepisami - co to znaczy?

Postprzez kojot45 » Wt maja 20, 2008 1:45 pm

Cytat ze specyfikacji przetargowej: "Demontaż starej stolarki okiennej, wywóz zdemontowanych okien oraz ich utylizację zgodnie z obowiązującymi przepisami."
Czy może mnie ktoś poinformować o jakie przepisy chodzi?
Jak to powinno się odbyć?
I jak się domyślam, ile to kosztuje i dla czego tak drogo?
Z poważaniem
kojot45
Zaangażowany
Zaangażowany

.

reklama oknoAd

Postprzez Bartłomiej Zegadło » Wt maja 20, 2008 6:31 pm

Wysypisko śmieci. Okna drewniane to nie jest odad niebezpieczny. Ile to kosztuje? Info na lokalnym wysypisku śmieci.
Wiem jedno. Rozbieranie i sprzedaż złomu i szkła nie opłaca się totalnie, bo huty nie chcąprzyjmować stłuczki z szyb (za dużo zanieczyszczeń), no i koszt pracy ludzi. Zarobić na tym nie idzie. Robię kilka baniek w zamówieniach publicznych rocznie i dla mnie wysypisko to najlepszy i najszybszy sposób.
Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez ONYX2 » Wt maja 20, 2008 7:13 pm

Dostawca szyb nieprzyjmie od ciebie stłuczki? no podwarunkiem że sam dowieziesz no i pewnie bez papierka a na tym jak to w Polsce najbardziej zależy. Zależy też ile tego masz.
Wydaje mi się że wysypisko jeżeli drewniane, chyba że chce ci się bawić w rozbieranie złomu itp.
a najlepiej to zjaraj okna nie maryśkę jak donek :lol:
Jak coś będziesz wiedział więcej to podziel się z nami
No to co Heyah i do przodu ;)
ONYX2
Rozgadany
Rozgadany

Postprzez Gucio » Wt maja 20, 2008 8:40 pm

MGK PODSTAWI KONTENER NA SZKŁO OKIENNE POD WARUNKIEM ŻE ZA 1 TONE ZAPŁACI SIE 500 ZŁ. I KONTENER ZAPEŁNI SIE W TYDZIEŃ .ALE NA WYSYPISKO NIE PRZYJMĄM
Gucio
Małomówny
Małomówny

Postprzez Bartłomiej Zegadło » Śr maja 21, 2008 5:58 am

U mnie na wysypisko przyjmują i szkło.
A to fakt, że część okien można oddać ludziom na jaranie. Ale musisz im to rozmontować.
Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez kojot45 » Śr maja 21, 2008 9:13 am

Już jakiś czas temu troszkę się orientowałem na temat starych okien (nawet założyłem taki temat na forum) i z tego co się wtedy dowiedziałem to kolega "Bartłomiej Zegadło" myli się co do tego że stare okna nie są odpadem niebezpiecznym, wręcz przeciwnie i w związku z tym powinny być tak traktowane. Na dodatek my (jako firma) dokonująca wymiany okien jesteśmy wytwórcą odpadu niebezpiecznego i to na naszej głowie jest zutylizowanie tego odpadu, chyba że w umowie na wymianę okien zawieranej z klientem zastrzeżemy, że po demontażu to on zajmie się starymi oknami.
Niestety od tego czasu nie udało mi się dowiedzieć czegoś więcej i postępuję tak jak podejrzewam 99,9 % wykonawców, ramy do palenia dla sąsiada, skrzydła z szybami na śmietnik. A tak niestety nie powinno się robić.
Powinny być punkty które przyjmują stare okna i je utylizują. Za dostarczenie starych okien do takiego punktu powinniśmy dostać "papierek" który trzymalibyśmy w archiwum razem z umową i w razie kontroli jesteśmy czyści.
Niestety znając realia naszego kraju to dalej będziemy musieli pozbywać się okien tak jak to robimy dotychczas.
Pozdrawiam
kojot45
Zaangażowany
Zaangażowany

Postprzez Bartłomiej Zegadło » Śr maja 21, 2008 11:38 am

A co jest toksycznego w starych oknach?
Stal? Aluminium? Drewno? Farby na bazie pokostów lnianych? Zresztą farby to już dawno na oknach sprzed 20 30 lat nie ma. No to jaki odpad niebezpieczny?
A okien od klientów detalicznych nie zabieram i spokój.

Pozdrawiam.
Bartłomiej Zegadło
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez kojot45 » Śr maja 21, 2008 3:23 pm

Bartłomiej Zegadło napisał(a):A co jest toksycznego w starych oknach?
Stal? Aluminium? Drewno? Farby na bazie pokostów lnianych? Zresztą farby to już dawno na oknach sprzed 20 30 lat nie ma. No to jaki odpad niebezpieczny?
A okien od klientów detalicznych nie zabieram i spokój.

Pozdrawiam.

Czyli krótko mówiąc, działa Pan niezgodnie z prawem. Poniżej wyciąg z Wikipedii:
Obowiązki wytwórców odpadów:
Przez wytwórcę odpadów rozumie się każdego, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów, oraz każdego, kto przeprowadza wstępne przetwarzanie, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów; wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba, że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej.
kojot45
Zaangażowany
Zaangażowany

Re: Utylizacja stolarki zgodnie z przepisami - co to znaczy?

Postprzez kojot45 » Cz lip 03, 2008 1:23 pm

O widzę, ze nikt nie ma problemu starych okien z demontażu. A mnie czeka utylizacja 500 starych okien drewnianych i co z tym zrobić, na wysypisku nie przyjmują, więc chyba wywiozę do lasu no bo co z tym począć. Macie jakieś sensowne propozycje. Chciałbym się tego pozbyć w cywilizowany sposób.
kojot45
Zaangażowany
Zaangażowany

Postprzez dusiec » So lip 05, 2008 8:40 am

Witam. Jakieś 2 lata temu miałem podobny problem. Zamawianie w MPGK kontenera na szkło nie jest najkorzystniejsze- za każdy kontener trzeba płacić ok. 500 zł. Znalazłem kontakt do firmy zajmującej się utylizacją odpadów (głównie szkła) i oni teraz odbierają ode mnie szkło ze starych okien- nic mi za to nie płacą, ale ja też nie mam dodatkowych kosztów. Za każdą ilość zabranego szkła wystawiają KARTĘ PRZEKAZANIA ODPADÓW i to jest dokument, który można przedstawić instytucji, w której dokonujemy wymiany okien. Jeśli chodzi o odpady drewniane, to niestety trzeba je wywieźć na wysypisko odpadów komunalnych w kontenerach z MPGK- tu niestety mamy koszt. Wiem jednak z doświadczenia, że podczas tłuczenia szkła można skrzydła rozebrać na proste odcinki drewna (bez cięcia) i wtedy do kontenera wejdzie bardzo dużo odpadu. Można oczywiście drewno spalić lub oddać ludziom, którzy spalą je zimą w domu, ale roztrząsamy tu kwestię prawidłowego postępowania z odpadami, które jako producent odpadów musimy zutylizować. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
dusiec
Czytelnik
Czytelnik

Postprzez kojot45 » So lip 05, 2008 12:37 pm

O i w końcu jakaś rzeczowa odpowiedź, a nie dyrdymały pisane tylko po to żeby coś napisać.
Pytanko do kolegi "dusiec" czy mógłbyś podać firmę która odbiera od Ciebie szkło, ile tego musisz mieć, żeby zabrali?
Z poważaniem
kojot45
Zaangażowany
Zaangażowany

Postprzez pomocnik » Pn lip 07, 2008 11:14 am

Ja biorę kontener z PGK tam wrzucam szkło.Wcale tak drogo nie wychodzi. A ramy to już nie problem - biorą ludzie na spalenie
pomocnik
Małomówny
Małomówny

Postprzez dusiec » Pn lip 07, 2008 7:58 pm

Witam. Firma nazywa się DSS RECYCLING- szczegóły znajdziesz po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej. Zazwyczaj umawiałem się gdy miałem około 15 ton szkła, ale teraz mam podstawiony kontener, do którego sukcesywnie wsypuję szkło, a jak się zapełni, to dzwonię do DSS, proszę o zabranie i podstawienie kolejnego. Pozdrawiam.
dusiec
Czytelnik
Czytelnik

Postprzez pit86 » Śr lut 29, 2012 11:22 pm

Witam

Ja poszukuje całych szyb ze starych okien. Mieszkam w Poznaniu i interesują mnie szyby z niepotrzebnych okien. Najbardziej zależy mi na szybach pojedynczych, gdyż rozcinanie zespolonych jest trudne. Szukam też okien z blokowisk bo te nie były kitowane i łatwo je rozebrać wyciągając listewki przyszybowe. Może ktoś jest z POZNANIA i wymienia okna i ma takie szyby. Drewno mnie nie interesuje i sam wymontuje szyby. Postaram się nie nabałaganić. Proszę nie tłuczcie wszyscy szyb bo mnie się przydadzą. :?

BARDZO PROSZĘ O KONTAKT WYMIENIACZY OKIEN Z POZNANIA ZALEŻY MI NA SZYBACH KTÓRYCH NIE POTRZEBUJECIE

OTO KONTAKT 509 750 611 LUB piotrekon29@poczta.onet.pl
pit86
Czytelnik
Czytelnik

Postprzez meraś » Cz mar 01, 2012 3:35 pm

kurcze, szkoda, że nie jesteś z Warszawy ;)

Pozazdrościć mogę kolegom z Poznania takiej bezproblemowej "utylizacji" 8)
..bałagan i porządek - to tylko liczby...
meraś
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez Kuba N. » Cz mar 01, 2012 7:30 pm

Tak z ciekawości zapytam - po co komu stara szyba :?: Nie lepiej kupić taflę nowej :?:

Utylizacja zgodna z przepisami to nic innego jak zlecenie zabrania odpadów firmie, która się tym zajmuje.
Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez krzysztofp » Cz mar 01, 2012 11:03 pm

Bez prowadzenia za rączkę.

http://www.sejm.gov.pl - zakładka ISAP - wyszukać hasła : ochrona środowiska, odpady.

Rada - uwaga, przy takim zapisie w specyfikacji wypłata wynagrodzenia będzie (powinna być) uzależniona od przedstawienia dokumentu potwierdzającego
"utylizację". ("utylizację" - bo większość powstałego odpadu będzie odpadem nieutylizacyjnym - będzie składowana jako odpad niebezpieczny).

Ustawy to podstawa do stanowienia prawa lokalnego. Każda gmina (lub związki gmin) ustala szczegółowe przepisy (i ceny niestety też) w tej materii.
Np. w mojej gminie remontując dom, mogę odpady dostarczyć na wysypisko, gdzie zostaną nieodpłatnie przyjęte. Mogę też zamówić kontener (lub tzw. worek)
ponosząc opłatę za transport tegoż, przez gminę na wysypisko.

Ale, prowadząc działalność, za przyjęcie tych samych odpadów na wysypisko - muszę zapłacić. Przykładowy cennik pod linkiem
http://www.ekodolina.pl/text_pages/odpa ... ne,81.html

Tak więc przed skalkulowaniem oferty musisz poznać realia do jakich musisz się dopasować.

I jeszcze kilka uwag do wypowiedzi kolegów.

Okno drewniane jest odpadem nieutylizacyjnym i niebezpiecznym. To nie jest drewno kominkowe. Nie palimy nim w piecu, bo w takich temperaturach (jak w domowym piecu)
wyprodukujemy masę dioksyn i innych związków skażających powietrze, glebę itd. Kłania się ekologia. Chcecie czy nie, to nie moda. To konieczność.

Na co komu stara szyba ? To proste. To szkło walcowane. W czym lepsze od float ? Teorii jest wiele. Jedna z nich głosi, ze to najlepsze szkło do szklarni.

Pozdrawiam

Krzysztof
krzysztofp
Rozgadany
Rozgadany

Postprzez jubra » Cz mar 01, 2012 11:22 pm

Brawo dla Krzysztofa !!! - wyczerpująco i merytorycznie.
Na co stara szyba ?
Odpowiem pytaniem, a na co "menelowi" pusta butelka ?
Brak trzeźwości nie przeszkodzi odpowiedzieć delikwentowi, że to przecież leżący pieniądz do odzysku w punkcie skupu butelek.
W przypadku starej szyby odpowie - to co najmniej 5 razy tyle u szklarza, a jak umyję to może więcej bo akurat szkli okna do piwnicy.
jubra
Fachowiec
Fachowiec

Postprzez Kuba N. » Pt mar 02, 2012 7:06 pm

:lol: :lol: :lol: no to jak widzisz w tym taki biznes to zajefajnie :lol: :lol: :lol:
Kuba N.
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez krzysztofp » N mar 04, 2012 11:31 pm

Kuba N. napisał(a)::lol: :lol: :lol: no to jak widzisz w tym taki biznes to zajefajnie :lol: :lol: :lol:

Nauczyli mnie pisać - to piszę :D

Ale co ja piszę :?: :roll:

Po co piszę :?: :shock:

:!: 1001

:lol: idę na rekord
krzysztofp
Rozgadany
Rozgadany

Postprzez pit86 » Wt mar 06, 2012 11:10 pm

Ja zbieram stare szyby z okien bo poprostu jestem fanem szyb. Nie wiem czemu je kolekcjonuje i zbieram. Jak jest ktoś z Poznania to prosze o kontakt. Wiem, że w Warszawie wszystkiego jest duzo i starych szyb. Tam mam sporo odpowiedzi ale nie pojade do Warszawy po szyby, a szkoda bo jest tam duży potencjał. Poważnie poszukuje szyb a zwłaszcza z nie kitowanych okien gdyż łatwo je wymontować z ram. Szyby musza być zwykłe pojedyńcze. Najlepsze sa takie grubsze 5mm, ale i solidną 4mm nie pogardzę. Potrzebuje kilkadziesiąt tych szyb. Nie buduje szklarni i nie czerpię zysku z tych szyb jest to moje hobby zbieractwo. Bardzo prosze o odpowiedz piotrekon29@poczta.onet.pl lub 509 750 611 okniarzy z Poznania. Coś co dla Was jest odpadem i tłuczecie to bezlitośnie komuś moze sie przydać i sprawić radość.
pit86
Czytelnik
Czytelnik

Powrót do Branżowe Forum Dyskusyjne (broń pozostawiamy w szatni)